0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaUtwory pendereckiego na nowojorskim koncercie

Utwory pendereckiego na nowojorskim koncercie

-

Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku prezentuje koncert światowej sławy zespołu holenderskiego Cello Octet Amsterdam (dawniej Cello Octet Conjunto Iberico), pod dyrekcją wiolonczelisty Roberta Putowskiego.

Koncert odbędzie się 8 września w (Le) Poisson Rouge, prestiżowej sali nowojorskiej, słynącej z prezentacji muzyki współczesnej. Unikalny w skali światowej zespół wykona amerykańskie premiery kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Olgi Hans i Amerykanina Terry’ego Riley oraz nowojorskie premiery utworów hiszpańskiego kompozytora i wybitnego dyrygenta Cristóbala Halfftera i estońskiego kompozytora Arvo Parta.

REKLAMA

Cello Octet Amsterdam jest unikalnym, ośmioosobowym zespołem wiolonczelowym, jednym z najwybitniejszych na światowej scenie muzycznej. Od założenia w 1989 roku występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, wykonał ponad 60 premier i wydał 13 płyt. Od 1997 r. zespół występuje bez dyrygenta, a pod kierunkiem pierwszego wiolonczelisty i dyrektora artystycznego Roberta Putowskiego.

„Polskie Requiem” Krzysztofa Pendereckiego na cztery głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną, jak większość wielkich dzieł tego kompozytora, powstało na przestrzeni kilkunastu lat (1980–1984–1993). Utwór, nad którym praca rozpoczęła się podczas stanu wojennego powstawał „ku pokrzepieniu serc”. Jak mówi sam kompozytor: „Gdyby nie ogólna sytuacja polityczna, Solidarność, nie stworzyłbym 'Requiem’, mimo że ten temat od dawna mnie interesował. Komponując je, chciałem zająć określone stanowisko, opowiedzieć się, po której jestem stronie”.

Poszczególne części „Requiem” poświęcone są ważnym wydarzeniom historycznym oraz dedykowane osobom, które wyróżniły się bohaterstwem. „Lacrimosa” dedykowana jest ofiarom Grudnia 1970; „Agnus Dei” − Kardynałowi Wyszyńskiemu; pierwsza część „Dies Irae” − Powstaniu Warszawskiemu i oporowi przeciw niemieckiej okupacji, a jej druga część − św. Maksymilianowi Kolbe. Z kolei „Libera me, Domine” upamiętnia ofiary Katynia. „Polskie Requiem” (bez „Sanctus”, które zostało skomponowane dopiero w 1993 r.) miało premierę w 1984 r. w Stuttgarcie w wykonaniu tamtejszej orkiestry pod batutą Mścisława Rostropowicza.

Pierwsze wykonanie „Agnus Dei” w opracowaniu na osiem wiolonczel zostało zaprezentowane podczas nabożeństwa żałobnego po śmierci Mścisława Rostropowicza w 2007 roku w kościele św. Jana w Kronbergu.
Olga Hans (1971) jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. Jej utwory były wykonywane m.in. na festiwalach Poznańska Wiosna Muzyczna, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie, Festiwalu Prawykonań Polskiej Muzyki Najnowszej w Katowicach oraz na koncertach towarzyszących Warszawskiej Jesieni. Obecnie pracuje w Akademii Muzycznej w Łodzi na stanowisku adiunkta w Katedrze Kompozycji, współuczestniczy w organizacji sesji Musica Moderna − cyklu koncertów i wykładów poświęconych nowej muzyce, odbywających się w łódzkiej uczelni.

W programie koncertu znajdzie się „Agnus Dei” z „Polskiego Requiem” Krzysztofa Pendereckiego i „Pieśni słoneczne” Olgi Hans, a także „ArchAngeles” Terry’ego Riley, „O-Antiphonen” Arvo Parta i „Fandango” Cristobala Halffterna.
Informacje na stronie: www.PolishCulture-NYC.org.
(Komunikat prasowy)

REKLAMA

2091202032 views

REKLAMA

2091202333 views

REKLAMA

2092998792 views

REKLAMA

2091202614 views

REKLAMA

2091202761 views

REKLAMA

2091202907 views