Romantyczne "Święta z Chopinem"

 

Jednym z ostatnich – choć nigdy nie wiadomo, czy ostatnim – polonijnych wydarzeń Roku Chopinowskiego w Chicago był program poetycko-muzyczny „Romantyczny fortepian Chopina”, w którym Jarosław Gołembiowski grał na fortepianie, a Stanisław Wojciech Malec recytował teksty – wiersze i prozę – o Fryderyku Chopinie i jego muzyce. 

 

„Program” to określenie rzeczowe, suche i obojętne emocjonalnie. Myślę, że publiczność, zebrana w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Art Gallery Kafe odbierała go jako koncert. Bo był to koncert, i to dużej klasy. 

 

Jarosław Gołembiowski – uznany pianista, kompozytor i pedagog – podarował nam wiele najpiękniejszych utworów polskiego geniusza.

 

Stanisław Wojciech Malec – aktor, którego dobrze znamy ze sceny kabaretowej i z prezentacji poezji – oczarował publiczność całą gamą nastrojów, od subtelnych i refleksyjnych, jak „Spotkanie z matką” Gałczyńskiego czy „Przy grobie Chopina” Janusza Kopcia, do wibrujących emocjami, jak norwidowski „Fortepian Chopina”. Przejmująco brzmiały dźwięki Nokturnu cis-moll, towarzyszące dramatycznemu fragmentowi „Pianisty” Władysława Szpilmana, który opowiada o wykonaniu tego właśnie utworu w zburzonej Warszawie.

 

Wielką zaletą dwuosobowej prezentacji był scenariusz, który nie tylko pozwalał na współbrzmienie muzyki z tekstem, ale również dawał słuchaczom sposobność sku-pienia się chwilami na samej muzyce.

 

Stanisław Malec dał prawdziwy koncert aktorskiego przekazu poezji. Choć widać było siłę jego przeżywania, nie pozwolił sobie na nadmiar ekspresji, któremu mógł łatwo ulec pod wpływem nastroju chwili i bardzo żywej reakcji publiczności. Z podziwu godną profesjonalną dyscypliną kontrolował własne emocje, jednocześnie wzmagając je u słuchaczy. 

 

Nic też dziwnego, że na zakończenie programu artyści dostali coś, co rzadko zdarza się w kameralnej sali Art Gallery Kafe – długą i burzliwą owację na stojąco.

 

Odebrał ją wraz z nimi Janusz Kopeć, który na wstępie przedstawił wykonawców i ich najważniejsze osiągnięcia, a na koniec podsumował wieczór, składając przy okazji wszystkim obecnym życzenia noworoczne.

 

„Romantyczny fortepian Chopina” został zorganizowany pod egidą Chicago Chopin Society. Nie od rzeczy będzie wspomnieć, że założycielem towarzystwa jest Jarosław Gołembiowski.

Tekst i zdjęcia:

  Krystyna Cygielska

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*