Przemiany kulturowe tematem wystawy w Nowym Jorku

(Nowy Jork) – Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i EFA Project Space przy nowojorskiej Elizabeth Foundation for the Arts organizują międzynarodową wystawę Cultural Transference. Kuratorem projektu jest Sara Reisman.

 

Wystawa prezentuje najnowsze prace międzynarodowej grupy artystów, aktywnie zaangażowanych w przemiany kulturowe zachodzące we współczesnej sztuce i życiu codziennym. Dzięki procesom transakcji i wymiany, jakim podlegają – tak w kontekście społecznym, jak i duchowym, gospodarczym i politycznym – dzieła zaprezentowane na wystawie pokazują, jak kontekst, w którym istnieje dzieło sztuki, przekształca się pod wpływem praktyki kulturowej. W zależności od mobilności konsumentów i producentów kultury te procesy wymiany, zachodzące w czasie i przestrzeni, przebiegają szybciej lub wolniej.

 

Wystawa prezentuje prace z zakresu wideo, rzeźby, performance, instalacji, kolażu i rzemiosła artystycznego, wykonane przez artystów, którzy czerpią z lokalnych odniesień i kontekstów kulturowych różnych krajów – m.in. Afganistanu, Karaibów, Chin, Indii, Iraku, Japonii, Meksyku, Nowej Zelandii, Palestyny, Polski i Stanów Zjednoczonych. Traktowane jako całość projekty różnych artystów opisują obszary, w których kultura i jej produkcja ulegają mutacji, zawłaszczeniu i przemieszaniu, dając w efekcie doświadczenia przeczące stereotypom i przeciwstawiające się logice przyjętych obyczajów kulturowych.

 

Polski artysta Hubert Czerepok (ur. 1973 w Słubicach) zaprezentuje dwie prace: film video Lux Aeterna (2011) i towarzyszącą mu instalację Everything is Darkness. Prace te stawiają pytanie o stabilność ideologicznych symboli i pozycji, od romantycznego idealizmu po skrajnie prawicowy faszyzm. Czerepok był w lipcu 2011 r. uczestnikiem międzynarodowego programu rezydencjalnego Omi International Artists Residency w Ghent w stanie Nowy Jork, gdzie gościła również Sara Reisman, kuratorka wystawy Cultural Transference.

 

Artysta bada w swoich pracach związki fikcji i prawdy w relacjach historycznych, posługując się rysunkiem, malarstwem, fotografią, instalacją i wideo. Artystę interesują nie tyle same fakty, ile sposób, w jaki mutują, podlegając formalnym i semantycznym transformacjom. Jego prace dotykają tematów wojny, więzienia, dziwacznych zdarzeń (jak przypadki dostrzeżenia UFO), instytucji muzeum. Jednym z leitmotivów twórczości Czerepoka jest koncepcja, że historia może być przedstawiona tylko poprzez zniekształcenie.

 

Wystawa będzie czynna od piątku 15 czerwca do 27 lipca w EFA Project Space, 323 West 39th St.

 

Inf.: www.polishculture-NYC.org.

(Informacja prasowa)

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*