Polacy w United Solo

W Nowym Jorku dobiega końca druga edycja United Solo, największego na świecie festiwalu teatrów jednego aktora.

 

Założycielem i dyrektorem United Solo jest polski aktor, reżyser, pisarz, poeta i nauczyciel akademicki Omar Sangare.

 

Festiwal trwający pięć tygodni – od 20 października do 20 listopada – na scenie znanego Theatre ROW prezentuje w tym roku siedemdziesiąt siedem spektakli z USA, Polski, Irlandii, Botswany, Izraela, Austrii, Argentyny, Bułgarii, Serbii i Kanady.

 

Z Polski przyjechali z przedstawieniami: „Mozart’s Sister” – Sylvia Milo, „Patty Diphusa” – Ewa Kasprzyk, „Hourglass (Klepsydra)” – Monika Wachowicz, „Diva” – Wioleta Komar, „Ojciec Bóg / Heavenly Father” – Marcin Perchuć, „Homo Homini” – Marcin Steczkowski, „Wonder Bread” – Danusia Trevino.

 

Omar Sangare uzyskał doktorat w warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie studiował pod kierunkiem Andrzeja Wajdy. Za swój monodram „Prawdziwy krytyk teatralny” zdobył nagrody m.in. na International Fringe Festival w Nowym Jorku i na San Francisco Fringe Festival. Wydał kilka tomików poezji i zbiorów opowiadań.Prowadził klasy mistrzowskie m.in. na festiwalu teatralnym w Edynburgu. W 2007 r. zorganizował Dialogue ONE Theatre Festival w Williamstheatre. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Teatralnym Williams College.

 

Prasowym przedstawicielem (communications representative) festiwalu jest Marcin Lipiński, absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również filologię niemiecką na Uniwersytecie Wiedeńskim.

/Kc

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*