Poezja Stana Borysa

Jednym z artystów, którzy dali się poznać, docenić i polubić publiczności w Chicago, a potem wrócili do Polski, jest Stan Borys – piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta.

Mieszkający na stałe w Warszawie artysta, którego dobrze pamiętamy z pełnych ekspresji piosenek o tekstach czerpanych z polskiej poezji, sam pisze wiersze, publikowane w prasie od 1963 roku.

Właśnie ukazał się jego tomik poezji, zatytułowany „Co jest urokiem tego życia”, w którym pisze o sobie: „Zawsze uwielbiałem recytować poezję. Szukałem w niej tego, co było we mnie, a czego sam nie umiałem opisać. Nie ukończyłem żadnej ze szkół, do których uczęszczałem, nigdzie też nie uczyłem się pisania poezji. Ale przyszła Ona, Matka Boska Poetycka, która zdjęła zasłonę z moich oczu i pozwoliła mi patrzeć, obserwować i czuć nieskończenie. Nauczyłem się też śpiewać. I tak na skrzydłach poezji unoszę się do dziś”.

Tomik, opublikowany przez Wydawnictwo Muza oraz Amphy Music International, pojawił się na półkach księgarskich 3 września, w urodziny Stana Borysa, który nie ukrywa, że skończył 68 lat.

Na okładce widnieje por-tret autora, namalowany przez jego przyjaciela, Marka Bazylowa, a wewnątrz znajdują się wiersze ze wszystkich zakątków świata, gdzie poeta przebywał – od Rzeszowa aż po Dolinę Śmierci w Kalifornii. Znajdziemy więc między innymi ten, napisany w Chicago w lutym 1987 roku.
O dziewczyno
dziewczyno
Polsko
nie pozwól im sprzedać
swojej duszy
zamieszkaj ze mną
na tej chmurze
będę rano
przynosił ci kwiaty
nie pozwól im sprzedać
swego ciała
stań się lepiej kamieniem
na użytek topielców.
Stan Borys urodził się we wsi Załęże koło Rzeszowa. W podstawowej szkole muzycznej uczył się gry na skrzypcach i na klarnecie.
Mając 17 lat zagrał główną rolę w „Cyruliku sewilskim” w rzeszowskim Teatrze Rybałtów i przez całe lata był związany z teatrami w Rzeszowie, a także z tamtejszym radiem i kabaretem.
W 1965 r. wraz z Tadeuszem Nalepą stworzył zespół „Blackout”, którego był solistą. W grudniu 1975 wyjechał do USA – najpierw do Nowego Jorku, potem do Chicago.
Od roku 2006 działa nowa grupa Stana Borysa, „imię jego 44”. /Kc

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*