Planetarium Adlera

Wśród eksponatów i wystaw, jakie Planetarium i Muzeum Astronomii im. Adlera prezentuje w okresie świątecznym, można obecnie oglądać:

–  Lost Spacecraft: Liberty Bell Recovered  w 1961 roku drugi w historii amerykańskiej astronautyki załogowy pojazd kosmiczny, Liberty Bell Seven, wracając na Ziemię wpadł do Atlantyku. Astronauta Gus Grissom uratował się dzięki niespodziewanemu otwarciu się włazu.
Przez niemal czterdzieści lat Liberty Bell był jedynym straconym pojazdem agencji kosmicznej NASA. Po wydobyciu z dna morskiego znajduje się on w Muzeum Adlera do 8 stycznia 2006.
–  75 Years of Collecting at the Planetarium  wystawa pokazuje różne drogi, jakimi rozmaite eksponaty trafiały do muzeum przez 75 lat działalności  od zakupu poszczególnych przedmiotów do darowizny całych prywatnych zbiorów.
Wystawa otwarta do 5 lutego 2006.
–  Star of Wonder: Estrella de Maravilla  podróż w czasie przywołująca historię Gwiazdy Betlejemskiej jest najstarszym pokazem w Planetarium Adlera. Widzowie mogą oglądać niebo z takim układem gwiazd, jaki widzieli Trzej Królowie dwa tysiące lat temu, odtworzone przy pomocy technologii Zeissa.
Pokazy odbywają się do 1 stycznia, od poniedziałku do piątku o godz. 10:30 rano oraz o 12:30 i 2:30 po południu; w soboty i niedziele o 12:30, 2:30 i 4:30 po południu.

–  Original Apollo 8 Flight Manual  podręcznik lotu pojazdu kosmicznego Apollo 8 wypożyczony muzeum przez uczestnika wyprawy, kapitana Jamesa A. Lovella. Jest to oryginalny dokument, który znajdował się na pokładzie Apolla, kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia 1968 astronauci patrzyli na Ziemię wschodzącą nad horyzontem Księżyca.
Podręcznik jest wystawiony w muzeum do 1 stycznia 2006.
Kpt. Lovell jest honorowym przewodniczącym obchodów 75lecia Planetarium i Muzeum Astronomii im. Adlera.

Planetarium mieści się przy 1300 South Lake Shore Drive. Czynne jest od 9:30 rano do 4:30 po południu, a w pierwszy piątek miesiąca dodatkowo od 5:00 po poł. do 10:00 wieczorem.               
Po bliższe informacje można dzwonić pod nr (312) 922STAR lub zajrzeć do Internetu: www.adlerplanetarium.org.
                /Kc      

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*