O Modrzejewskiej nigdy za wieleW 2009 roku upłynęła 100. rocznica śmierci tej wielkiej polskiej aktorki. Rok ten został ogłoszony „Rokiem Modrzejewskiej”, ukazały się publikacje książkowe oraz filmowe przypominające losy i życie artystki dwóch kontynentów. Jedną z takich pozycji jest książka pt. „Co otrzymałam od Boga i ludzi. Opowieść o Helenie Modrzejewskiej” autorstwa Joanny Sokołowskiej-Gwizdka. Znakomicie wydana, o bardzo bogatej dokumentacji fotograficznej, jest „Opowieść” podzielona na dwie części – tekst w języku polskim, a na rewersie w języku angielskim. Interesująca publikacja ma więc szanse dotrzeć zarówno do polskiego, jak amerykańskiego czytelnika.

 

W ubiegły piątek i sobotę polonijna społeczność Chicago miała możliwość poznać autorkę na dwóch spotkaniach zorganizowanych przez Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II. Joanna Sokołowska-Gwizdka wygłosiła referat, poparty slajdami, o swojej fascynacji biografią Modrzejewskiej. Zaprezentowała fragmenty książki oraz zdjęcia własnej kolekcji pamiątek po aktorce. Obszernie przedstawiła faktografię przeplecioną anegdotami i cytatami z pamiętnika Modrzejewskiej.

 

W Jezuickim Ośrodku Milenijnym powitał pisarkę ojciec Jerzy Karpiński, który wyraził radość, że dzięki książce i prelekcji pozna bliżej postać zasłużonej dla kultury polskiej i amerykańskiej artystki.

 

Po prezentacji Alina Szymczyk, prezes Zrzeszenia, przeprowadziła z Joanną Sokołowską wywiad, z którego przybyli na spotkanie dowiedzieli się, kim jest autorka książki o Modrzejewskiej.

 

Joanna Sokołowska-Gwizdka jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim, przez wiele lat była pracownikiem naukowym Katedry Literatury Staropolskiej na tymże uniwersytecie. W latach 90. wyjechała do Kanady, gdzie nawiązała ścisły kontakt z Marią Nowotarską i jej córką Agatą Pilitowską, które od lat prowadzą Teatr Polski w Toronto.

 

W planach pisarki jest więc projekt monografii o tym teatrze. Dzięki tym kontaktom Joanna Sokołowska przeprowadziła szereg rozmów z polskimi aktorami, reżyserami i dramaturgami, które publikowała w polskojęzycznej prasie.

 

Obecnie, z mężem fotografem, mieszka w New Jersey, gdzie prowadzi „Pracownię literacką” i planuje nowe pozycje książkowe, o których na pewno dowiemy się przy następnej wizycie autorki.

 

Tekst i zdjęcia:

Bożena Jankowska

 

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*