Nowy polski film

W niedzielę 1 maja o 4 po poł. w Centrum Kopernikowskim zostanie pokazany film Wiesława Saniewskiego „Wygrany” (The Winner, 2011, 118 min.) z Januszem Gajosem, Pawłem Szajdą, Martą Żmudą-Trzebiatowską i mieszkającym w Chicago Andrzejem Krukowskim. Twórcy filmu są spodziewani na premierze.

 

Oliver (Paweł Szajda), młody Amerykanin polskiego pochodzenia z Chicago, jest jednym z najzdolniejszych pianistów na świecie. Niestety, przegrywa ważny konkurs pianistyczny z powodu zakulisowych manipulacji. Po rozstaniu z żoną przyjeżdża do Polski, gdzie zrywa europejskie tournée. Traci wszystko: miłość, uznanie i świetnie zapowiadającą się karierę, ma przy tym do spłacenia olbrzymi dług.

 

W hotelowym barze spotyka Franka (Janusz Gajos), byłego profesora matematyki, namiętnego gracza i znawcę wyścigów konnych. Dzięki niemu pianista poznaje Kornelię (Marta Żmuda-Trzebiatowska), piękną i nieco tajemniczą kobietę, która staje mu się coraz bliższa.

 

Między młodym i starym bohaterem rodzi się męska, chwilami szorstka przyjaźń. Frank wprowadza Olivera w świat swojej pasji, pokazuje, że można żyć „po swojemu”. Dzięki Frankowi chłopak odzyskuje wiarę w siebie.

 

Na wyścigach w Baden-Baden Oliver spotyka światowej sławy jurora konkursów pianistycznych prof. Karloffa (Wojciech Pszoniak). Juror zdradza mu, że to właśnie on zabrał Oliverowi zwycięstwo w Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Zaszokowanemu chłopakowi proponuje układ, który wyniesie go na pianistyczne szczyty. Czy młody pianista ulegnie pokusie?

 

Jedną z głównych ról miał pierwotnie zagrać Gene Hackman. Jednak podjął on już wtedy decyzję o wycofaniu się z aktorstwa. Po obejrzeniu filmu powiedział: „To piękny, wzruszający i zabawny film. Szkoda, że nie dostałem tego scenariusza dziesięć lat wcześniej”.

 

Muzykę do filmu skomponował twórca nurtu narcotango Carlos Libedinsky, Argentyńczyk z polskimi korzeniami. W scenach pianistycznych (wspaniałe nagrania Chopina) rąk użyczył Janusz Olejniczak. Całość muzycznej strony filmu uzupełniają przeboje Elvisa Presleya.

 

Świetne zdjęcia są dziełem Piotra Kukli, polskiego operatora mieszkającego w Holandii. W filmie wykorzystano obiekty filmowe Chicago, znane z wielu klasycznych filmów.

 

Bilety na premierę w cenie $15 dostępne są w punktach przedsprzedaży, na stronach www.pffamerica.com i www.bilety.com, i przez tel. (773) 486-9612. Po pokazie i spotkaniu twórców z publicznością – przyjęcie w galerii Towarzystwa Sztuki (1112 N. Milwaukee Ave.), bezpłatny parking). Zaproszenie na film i przyjęcie – $50.

 

Inf. i rez.: www.pffamerica.com i tel. (773) 486-9612.

 

(Informacja prasowa)

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*