Nagroda BAFTA dla Polki

Polka Agata Jagodzińska otrzymała nagrodę Złota Maska w konkursie BAFTA New Talent Award, organizowanym przez szkocki oddział Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA). Dostała ją za scenariusz filmu krótkometrażowego „Tajemnica spowiedzi”.

 

26-letnia Jagodzińska jest absolwentką Queen Margaret University w Edynburgu. „Tajemnica spowiedzi” to film polskojęzyczny, który Jagodzińska wyreżyserowała na podstawie własnego scenariusza.

 

W filmie występuje m.in. rodzina reżyserki, z babcią w roli głównej. Głęboko wierząca starsza pani codziennie konfrontuje się z brakiem ogłady i porządnego zachowania ze strony polskiej młodzieży, którą uważa za bezbożną.

 

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (British Academy of Film and Television Arts) powstała w 1947 r. Nagrody w dziedzinie filmu, nazywane brytyjskimi Oscarami, oraz w dziedzinie telewizji przyznaje co roku.

 

Filmowe nagrody BAFTA miały w tym roku 65. edycję. Ceremonia ich wręczenia odbyła się w lutym w Londynie. Triumfatorem gali był francuski niemy „Artysta”, uhonorowany nagrodami m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyser i aktor.

 

Młodzi twórcy otrzymują – w innym terminie – statuetki BAFTA New Talent Awards od szkockiego oddziału Akademii.

(PAP)

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*