Muzyka żydowska w polskim wykonaniu

(Nowy Jork) – Na zaproszenie Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku  nowojorski Lincoln Center, 2013 Chutzpah! Festival w Vancouver i Jewish Music Festival w Berkeley zaprezentują dwa polskie zespoły wykonujące muzykę żydowską.

 

Olga Mieleszczuk z amerykańskimi i izraelskimi muzykami przedstawi pieśni żydowskiego Polesia, a Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska i Macio Moretti zaprezentują projekt „Shofar”, łączący muzykę chasydzką z free jazzem.

 

Amerykańska trasa obu zespołów rozpocznie się 21 lutego w Nowym Jorku w prestiżowym David Rubenstein Atrium w Lincoln Center. Następnie muzycy wystąpią podczas 2013 Chutzpah! Festival w Vancouver i na otwarciu 28th Jewish Music Festival w Berkeley. Ceniona pisarka i fotograf Ruth Ellen Gruber wygłosi prelekcję „Przyszłość muzyki żydowskiej w Polsce”.

 

Zespół „Shofar” (Mikołaj Trzaska – saksofon, klarnet basowy; Raphael Rogiński – gitara elektryczna; Macio Moretti – perkusja) wystąpi również w Chicago:

• w sobotę 23 lutego o godz. 9 wieczorem w Heaven Gallery, 1550 N. Milwaukee Ave., tel. (773) 342-4597,

• w niedzielę 24 lutego o 10 wiecz. w Hungry Brain, 2319 W. Belmont Ave., tel. (773) 709-1401.

 

Pełna informacja: www.PolishCulture-NYC.org.

 

Koncerty Olgi Mieleszczuk – wokalistki i akordeonistki – przywołują obraz utraconego wielokulturowego świata dawnego Polesia. Jej najnowszy album „Jewish Folksongs from the Shtetl” powstał z inspiracji biografią i repertuarem Mariam Nirenberg, żydowskiej pieśniarki, urodzonej na Polesiu na początku XX wieku.

 

Główną ideą albumu jest przypomnienie dawnych pieśni z tradycji żydowskiej i zaprezentowanie ich w nowych aranżacjach. Wielojęzyczny charakter repertuaru Mariam Nirenberg odzwierciedla wieloetniczność i muzyczną różnorodność kultury Polesia, regionu pogranicza i przenikania się kultur.

 

Oldze Mieleszczuk będą towarzyszyć wybitni muzycy amerykańscy i izraelscy – skrzypaczka Lisa Gutkin, gitarzysta i wirtuoz wschodniego fletu ney Ittai Binnun, akordeonista i pianista Uri Sharlin. Zagrają też: Cookie Sielgelstein na skrzypcach oraz Joshua Horowitz na akordeonie i cymbałach.

 

Projekt „Shofar” oparty jest na tradycyjnych chasydzkich melodiach, interpretowanych przez trzech czołowych polskich muzyków, cenionych za oryginalność. W skład grupy wchodzą Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska i Macio Moretti. Ideą zespołu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i jazzie.

 

Na repertuar zespołu „Shofar” składają się utwory z tradycyjnej religijnej muzyki żydowskiej – najczęściej niguny, czyli „magiczne pieśni religijne w niektórych przypadkach mające wprowadzać w trans i ekstazę”.

 

Trio wykonuje też frejlaksy – utwory o bardziej tanecznym charakterze – jak również utwory wywodzące się z liturgii żydowskiej. Dzięki zachowaniu materiału w oryginalnej formie, muzycy mają nadzieję zaprezentować pełne spektrum muzyki chasydzkiej i kultury z nią związanej.

(Informacja prasowa

Instytutu Kultury Polskiej)

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*