REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaMuzeum Sztuki w Łodzi. Furtka do szczęścia

Muzeum Sztuki w Łodzi. Furtka do szczęścia

-

Zbiorowa wystawa Furtka do szczęścia (Loophole to happiness) stawia pytanie o znaczenie „szczelin” – dyskretnych wyłomów, umożliwiających twórcze życie na marginesach ideologii komunizmu. 

 

REKLAMA

Kuratorzy ujmują historyczny okres komunizmu ze współczesnej perspektywy kapitalizmu postfordowskiego, w którym wymóg produktywności określa całe pole społeczne. W tym kontekście przypomnienie strategii oporu, inwencji i zakazanych przyjemności w totalizującym systemie nabiera nowych znaczeń.

 

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z kultowej książki węgierskiego dysydenta Miklosa Harasztiego „Robotnik w robotniczym kraju” (A Worker in a Worker’s State), pokazującej niegodne warunki pracy i akty oporu pracowniczego, których autor był świadkiem pracując w fabryce Red Star na Węgrzech na początku lat 70. 

 

Haraszti opisuje niezgodną z regulaminem praktykę tworzenia przedmiotów na własny użytek z wykorzystaniem maszyn i materiałów dostępnych w fabryce. Obiekty te były owocami kreatywności robotników, przynoszącej ulgę w monotonnym dniu pracy w fabryce i rzucającej wyzwanie wyzyskowej pracy na akord.

 

Wystawa prezentuje prace dotykające tematu dopasowywania środowiska pracy i codziennego życia do wymogów ekonomicznej mobilizacji ludzkiej efektywności; prace te proponują alternatywne modele stylu życia, które uwalniają wolny czas i pozwalają na jego kreatywne wykorzystanie: do nauki, podróżowania i prostego cieszenia się nim. 

 

Drogi ucieczki przed zasadami rządzącymi współczesnym porządkiem społecznym i ekonomicznym odkrywane są w najmniej oczekiwanych miejscach i czynnościach, takich jak malarskie przywołanie wspólnego świętowania w czasach komunizmu, czy też refleksja nad wolnością zabawy w miejscach publicznych, zanim zapanował wszechobecny lęk przed czyhającymi zagrożeniami współczesnego świata.

 

Dążenie do szczęścia i spełnienia skontrastowane jest z umysłowym zanieczyszczeniem, wynikającym z nadmiaru informacji, i ustawione jest na tle działań mających na celu wskrzeszenie niekapitalistycznych form wiedzy oraz promocję nieekonomicznego podejścia do relacji międzyludzkich.

 

Artyści biorący udział w wystawie: Adam Chodzko, Petra Feriancova, Siniša Labrović, Ciprian Muresan, Csaba Nemes, Nada Prlja, Janek Simon, Péter Szabó i Katarina Šević.

 

Kuratorzy: Maja i Reuben Fowkes.

 

Wystawa czynna od 27 stycznia do 27 marca w ms, Więckowskiego 36.

(Informacja prasowa)

–––––––––––––––––––

Dziennik Związkowy jest sponsorem medialnym Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

 

 

 

 

REKLAMA

2091191310 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091191611 views

REKLAMA

2092988071 views

REKLAMA

2091191893 views

REKLAMA

2091192044 views

REKLAMA

2091192189 views