Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w bibliotekach

Po raz czternasty w Chicagowskiej Bibliotece odbywać się będą obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego. Cykl 45 programów zainauguruje Grażyna Bazylewska, od lat współpracująca z bibliotecznym Komitetem Obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego. Jej specjalnością są polskie wycinanki. Zajęcia te odbędą się w bibliotece Scottsdale na południu Chicago (4101 W. 79th Street).

Przybory i papier będą dostarczone przez osobę prowadzącą – dotyczy to wszystkich programów bibliotecznych. Wszystkie programy są bezpłatne. Pani Grażyna poprowadzi w sumie cztery zajęcia – w Scottsdale, Portage Cragin, West Belmont i Hegewisch. W dniu 1 października odbędzie się także pokaz gotowania, który w bibliotece Oriole Park (7454 W. Balmoral) poprowadzi Tomasz Rybiński.

Oficjalne rozpoczęcie Miesiąca Dziedzictwa Polskiego odbędzie się 2 października w Audytorium biblioteki centralnej Chicagowskiej Biblioteki Publicznej im. Harolda Washingtona, przy 400 S. State Street. W koncercie inauguracyjnym wystąpią solistki zespołu Lira: Diane Busko-Bryks, Theresa Euright, Katarzyna Dorula, Anita E. Switzer i Joanna Szyszka. Usłyszymy pieśni patriotyczne, takie jak Pieśń wieczorna St. Moniuszki, Rota Nowowiejskiego, Cześć Ci Polsko K. Kurpińskiego, Kościuszko Medley W.L. Jeziorskiego, a także pieśni ludowe, m.in. Polkę lubelską, Mariackie hejnały, Krakowiaczka. Dyrektor muzyczny zespołu Lira, Philip Seward, który przygotował aranżacje kilku pieśni, wykona na fortepianie Poloneza As-dur, op. 53 Fryderyka Chopina. Program poprowadzi Lucyna Migała, dyrektor artys-tyczny Liry.

W bibliotece centralnej odbędą się jeszcze dwa godne podkreślenia programy, związane z tegorocznym tematem obchodów – historią. 9 października o godzinie 6:00 wieczorem w Video Theater odbędzie się wykład Jamesa Puli, profesora Uniwersytetu Purdue. Prof. Pula będzie mówił o wczesnej emigracji Polaków do Ameryki – od Jameston do okresu tuż po zakończeniu wojny secesyjnej. Prof. Pula jest ekspertem w tej dziedzinie; jego badania koncentrują się na doświadczeniach polskich emigrantów.

Jest autorem i współautorem dwunastu książek, m.in. Polish Americans: A Community His-tory, Thaddeus Kosciuszko: The Purest Son of Liberty, United We Stand: The Role of Polish Workers in the New York Mills, Textile Strikes, 1912 and 1916.

Dr Joanna Kurowska Młynarczyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Chicago, wygłosi wykład o wpływie tragicznej polskiej historii na dzieła literackie takich autorow, jak: A. Mickiewicz, H. Sienkiewicz, E. Orzeszkowa i Czesław Miłosz. Dr Kurowska Młynarczyk poza pracą ze studentami pisze również poezję – po polsku i po angielsku. Tematem jej pracy doktorskiej był Joseph Conrad. Wykład będzie miał miejsce 23 października o godzinie 6:00 wieczorem w Chicago Authors Room, na 7 piętrze biblioteki Harolda Washingtona. Właśnie na tym piętrze znajduje się kolekcja książek w języku polskim – około 15,000 tomów. Mamy też bardzo dużo materiałów do nauki języka angielskiego i polskie czasopisma.

Oprócz obchodów w bibliotece centralnej odbędą się liczne programy w 14 bibliotekach lokalnych. Będą one adresowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. W tym roku po raz pierwszy będzie z nami współpracował Vincent Kracht, aktor polskiego pochodzenia, który brał udział w przedstawieniu “Memento Polonia.” Jego aktorskie doświadczenia wiążą się z takimi teatrami, jak Timberlake Playhouse, About Face Theatre i Bohemian Theatre Ensemble. Obecnie występuje w teatrze The Comedy Shrine w Naperville. Vincent Kracht poprowadzi dwa programy. “Wiersze i zabawy polskich dzieci” to wybór polskich wierszy dla dzieci w tłumaczeniu na jęz. angielski (biblioteki Austin -Irving i Archer Hts).

Program “Polskie historyjki o zwierzętach” będzie miał charakter interaktywny – dzieci (4–10 lat) będą aktywnie uczestniczyć w swoistego rodzaju przedstawieniu, opartym na wcześniej usłyszanych baśniach. Program dla dzieci poprowadzi też w swojej bibliotece (Brighton Park) Yvonne Curbis – pracownica tej placówki. Zaprezentuje ona kilka legend z książki Krystyny Turskiej Magician of Cracow. Będą to historie o smoku wawelskim i o białym orle, symbolu Polski.

Poznawczy charakter będą miały programy prowadzone przez Marię Teresę Chwojko. W pierwszym opowie ona dzieciom o królowej Jadwidze, która oddała swoje klejnoty i inne wartościowe przedmioty, by wesprzeć uniwersytet w Krakowie, nazwany przez potomnych Jagiellońskim. Dzieci będą kolorowały portret królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły. Prelegentka pokaże także dzieciom wyroby z polskiego bursztynu. Drugi program poswięcony będzie polskim polnym kwiatom – każdy uczestnik będzie mógł wykonać z papieru dowolne polskie kwiaty, wcześniej zaprezentowane na ilustracjach.
Doris Sikorsky, artystka-plastyk, zdobywczyni licznych nagród, zademonstruje w bibliotekach Roden i Jefferson Park program poświęcony wycinankom. Prezentuje ona swoje prace w szkołach, muzeach, bibliotekach i innych instytucjach kulturalnych.

Dużym zainteresowaniem uczestników naszych programów – nie tylko polskiego pochodzenia – cieszą się od lat robótki ręczne. Barbara Niedorezo uczy wykonywać polskie ozdoby świąteczne: dekoracje na okna i na choinkę oraz piękne kartki z życzeniami. Program będzie powtórzony w czterech bibliotekach: Austin-Irving, Lincoln-Belmont, Scottsdale i Jefferson Park.
Programy o podobnym charakterze poprowadzi Lidia Walters, która do niedawna pracowała w Chicagowskiej Bibliotece Publicznej. Pani Lidia będzie uczyć, jak wykonywać kartki z życzeniami, zakładki do książek z wykorzystaniem wizerunków ptaków, kwiatów lub postaci z polskich legend (Austin-Irving, Jefferson Park, Garfield Ridge) oraz ozdoby choinkowe z wydmuszek (West Belmont i Sulzer Regional Library).

Dzieci moga prosić w swoich bibliotekach o coloring sheet czyli kolorowankę. W tym roku przedstawia ona Tadeusza Kościuszkę. W bibliotekach dostępny jest także quiz na temat historii Polski i bibliografia książek w języku angielskim na temat historii Polski.

Na prośbę kierowników kilku bibliotek zaprosiliśmy ponownie Gregory’ego Gazdę, eksperta w dziedzinie genealogii. Będzie on mówił o tym, jak szukać informacji o przodkach – tych, którzy urodzili się i mieszkali w Polsce, jak i tych, których los rzucił na ziemię amerykańską. Programy genealogiczne, adresowane do osób dorosłych, odbędą się w Brighton Park, Garfield Ridge i Jefferson Park.

W tym roku w październiku odbędą się dodatkowe programy dla miłośnikow polskich książek, którzy lubią o nich dyskutować. Tematem dyskusji organizowanych przez kilka bibliotek lokalnych są zazwyczaj utwory beletrystyczne. Ponieważ tematem obchodów tegorocznego Miesiąca Dziedzictwa Polskiego jest historia, ustaliliśmy z Janette Kopacz, należącą do naszego Komitetu Obchodów Miesiąca Dziedzictwa, która pracuje w Adult Services naszej biblioteki i jest odpowiedzialna za kluby dyskusyjne, że wybierzemy dodatkowo kilka książek poważniejszych, nawiązujących do historii Polski.

I tak w bibliotece Archer Hts. będzie dyskutowana książka Wiesława Kota PRL – Czas nonsensu, w bibliotece Garfield Ridge Początki Polski: Zagadki i tajemnice Andrzeja Zielińskiego, zaś w Oriole Park Lala Jacka Dehmela. Czytelników znających angielski powinna zainteresować książka Christine: SOE Agent and Churchill’s Favorite Spy autorstwa Madelaine Masson z Republiki Południowej Afryki, mówiąca o losach Krystyny Skarbek, która w czasie II wojny światowej była agentem brytyjskim. Książka będzie przedmiotem dyskusji w bibliotece Portage Cragin.

Z programów “lżejszego kalibru” proponujemy lekcje pieczenia ciast oraz gotowania. Swoimi sekretami dzielić się będzie m.in. Bogna Solak, niezrównany mistrz cukierniczy. Pani Bogna, która ma nie tylko talent do pieczenia, ale także potrafi o pieczeniu ciast ciekawie opowiadać, zaprezentuje swoje wypieki w czterech bibliotekach (Portage Cragin, Brighton Park, Roden i Sulzer Regional Library). W każdej z nich prezentowane będą inne wypieki.
Programy przekazujące praktyczne umiejętności są bardzo popularne. Dla amatorów gotowania zaplanowaliś-my programy, w których po raz pierwszy wystąpi Tomasz Rybiński, właściciel firmy, przygotowującej przyjęcia prywatne i biznesowe. Tomasz Rybiński zademonstruje przyrządzanie oryginalnych polskich potraw. Poza Oriole Park wystąpi on w Hegewisch i Galewood–Mont Clare. Za każdym razem będą to inne potrawy. Podobnie jak po programach Bogny Solak, po pokazach odbędzie się degustacja.

Rozpoczęliśmy omawianie programów bibliotecznych świętujących Miesiąc Dziedzictwa od zaproszenia na koncert solistek Liry. Zakończymy zaproszeniem na występ Eddiego Korosy, który ma wielu wielbicieli, zwłaszcza w bibliotece Galewood–Mont Clare. Zapraszamy też do uczestniczenia w programach taneczno-muzycznych w wykonaniu zespołu Lajkonik, działającego przy polskiej misji Świętej Trójcy pod patronatem Związku Narodowego Polskiego (Grupa 3241). Lajkonik zaprezentuje wiązankę polskich tańców regionalnych. Podczas przerw w tańcach widzowie dowiedzą się o kostiumach charakterystycznych dla różnych regionów Polski, a na koniec może zatańczą wspólnie z tancerzami zespołu.

Wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w programach organizowanych przez Chicagowską Bibliotekę Publiczną, zachęcamy do odwiedzenia swych bibliotek lokalnych, gdzie można znaleźć ulotki o ich programach. Można poprosić bibliotekarza o wydruk komputerowy całego kalendarza imprez na październik (Calendar of Events for Polish American Heritage Month for 2007) lub samemu zajrzeć na naszą stronę internetową www.chicagopubliclibrary.org.Można też zatelefonować na mńj numer: 312-747-4715.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego serdecznie zapraszam do świętowania Miesiąca Dziedzictwa Polskiego.

Maria Zakrzewska

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*