0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaMiędzy lłdem a morzem

Między lłdem a morzem

-

Wystawa w Muzeum Polskim w Ameryce, zatytułowana Joseph Conrad. Między lądem a morzem (Twixt Land and Sea), została zorganizowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, w 2007 roku, obchodzonym z inicjatywy UNESCO jako Rok Josepha Conrada – w 150. rocznicę urodzin pisarza.

Jej bohaterem jest Józef Teodor Konrad Korzeniowski (1857–1924), czyli Joseph Conrad, wybitny angielski pisarz i marynarz, kapitan żeglugi wielkiej w służbie brytyjskiej marynarki handlowej. Przy tej znakomitej okazji zwiedzający poznają postacie dwóch innych Polaków, którzy spędzili twórczy okres swojego życia w Anglii. Obydwaj – malarz i rysownik Feliks Topolski oraz pisarz, historyk, filozof i polityk Józef (Joseph) Hieronim Retinger – przyjaźnili się z Conradem.

Dwadzieścia pięć plansz przedstawia biografię pisarza łącznie z historią jego rodziny i dzieciństwem. Obszerne informacje są wzbogacone licznymi fotografiami, reprodukcjami dzieł sztuki i fotokopiami rękopisów Conrada.
W oddzielnych gablotkach można oglądać specjalny dodatek do wystawy – pochodzące ze zbiorów własnych Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA) – oryginalne rysunki Feliksa Topolskiego, sporządzone na prośbę Josepha Retingera, kiedy pracował nad książką o swoim przyjacielu, „Conrad and his Contemporaries”, wydaną po raz pierwszy w Nowym Jorku w 1943 roku i do tej pory wznawianą. Książka znajduje się w bibliotece muzeum.

Topolski wykonał wówczas 24 rysunki, które przedstawiają pisarza, miejsca związane z jego życiem, statki, które były natchnieniem do jego twórczości, i jego grób w Canterbury. Można też zobaczyć nakreślony piórkiem artysty wizerunek autora biografii.

Zarówno Topolski, jak i Retinger, to postacie, o których warto wiedzieć, i których twórczość warto popularyzować, zwłaszcza wśród Polaków poza krajem. Dobrze się więc stało, że ruchoma wystawa, pokazywana w różnych krajach świata, została w Chicago wzbogacona o rysunki Topolskiego i książkę Retingera.

Podczas uroczystego otwarcia wystawy, którego gospodarzami były – obok muzeum – Konsulat Generalny RP w Chicago i chicagowski Joseph Conrad Yacht Club, odczyt o życiu i twórczości pisarza wygłosiła prof. Joanna Kurowska, a grupa szantowa Młynek zapewniła stosowny nastrój i koloryt muzyczny.

Na obejrzenie wystawy pozostało trzy tygodnie – do 1 marca. Oby nie zmarnowała tej szczególnej okazji polska, czy też polonijna młodzież w Chicago, jej rodzice i nauczyciele. Wizyta w Muzeum Polskim może być dla wielu zachętą do sięgnięcia po książki Conrada, a dla tych, którzy je znają – do poszerzenia wiedzy o autorze.
Dzięki eksponowaniu wersji anglojęzycznej wystawa jest łatwo przyswajalna nawet dla uczniów i studentów, których znajomość języka polskiego jest raczej skromna, a jej atrakcyjność wizualna pomaga zainteresować zawartymi w niej informacjami również młodszą publiczność.

Tekst i zdjęcia:
Krystyna Cygielska
Muzeum Polskie w Ameryce, 984 N. Milwaukee Ave., jest otwarte codziennie z wyjątkiem czwartków, w godzinach od 11 rano do 4 po południu. Dostępny obszerny, bezpłatny parking.
Bliższe informacje można uzyskać przez telefon nr (773) 384-3352 w. 101.

REKLAMA

2091259392 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091259691 views

REKLAMA

2093056151 views

REKLAMA

2091259973 views

REKLAMA

2091260120 views

REKLAMA

2091260265 views