Między lądem a morzem – Wystawa w Muzeum Polskim

Muzeum Polskie w Ameryce i Konsulat Generalny RP w Chicago prezentują wystawę Joseph Conrad. Między lądem a morzem, poświęconą Józefowi Teodorowi Konradowi Korzeniowskiemu (Josephowi Conradowi).

Wystawę przygotowało Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z okazji 150. rocznicy urodzin Josepha Conrada (1857-1924), rocznicy wpisanej do kalendarza UNESCO jako Rok Josepha Conrada.

Ekspozycja składa się z 25 plansz, zawierających ilustracje oraz zdjęcia dotyczące życia i twórczości światowej sławy pisarza i marynarza, kapitana żeglugi wielkiej, służącego w brytyjskiej marynarce handlowej.
Prezentowane materiały pochodzą z Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Warszawie, The Beinecke Library of Yale University, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Morskiego w Londynie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz archiwum Zdzisława Najdera.

Tytuł wystawy został zaczerpnięty ze zbioru opowiadań Conrada „Twixt Land and Sea” (1912) i użyty w sensie metaforycznym. Nie opisuje ani wyborów życiowych pisarza, ani miejsc, w których każe on żyć swoim bohaterom. Otwiera przestrzeń między lądem a morzem, gdzie mogą się pomieścić marzenia, uczucia, wybory moralne, wspomnienia, a nade wszystko sztuka.
Niezwykłą atrakcją chicagowskiej prezentacji będą oryginalne rysunki Feliksa Topolskiego, pochodzące z lat 40. XX wieku, znajdujące się w zbiorach Muzeum Polskiego w Ameryce. Są to ilustracje, które ozdobiły książkę Josepha H. Retingera „Conrad and his Contemporaries” (Conrad i jemu współcześni). Dwa wydania publikacji (1943 i 1981) znajdują się również w zbiorach MPA i zostaną udostępnione publiczności.

Feliks Topolski (1907-1989), wybitny polski malarz i rysownik, podobnie jak Joseph Conrad, mieszkał i tworzył w Wielkiej Brytanii.
Otwarcie wystawy odbędzie się w Muzeum Polskim w piątek 1 lutego o godz. 7 wieczorem. Będzie można ją oglądać do 1 marca.
Podczas wernisażu wystąpi zespół szantowy Młynek. /Kc

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*