0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Malarstwo wyobcowania

-

David Gista jest francuskim malarzem, który zamieszkał w Chicago i wciąż czuje się imigrantem. Choć kocha to miasto, poczucie wyobcowania i zagubienia, którego doświadczał dłuższy czas po przyjeździe, a być może częściowo odczuwa do dziś, wywarło przemożny wpływ na jego sztukę.

Można się o tym przekonać oglądając jego wystawę „Chance Meeting” (Przypadkowe spotkanie) w Thomas Masters Gallery.


Wchodząc do galerii zostajemy otoczeni widokami niekończących się rzędów półek bibliotecznych, wśród których odchodzą, oddalają się odwrócone do nas plecami najrozmaitsze postacie. Obrazy emanują atmosferę tajemnicy, niepewności, zagadki. Postacie – przeważnie męskie, jakby wielokrotne alter ego artysty – nie wykazują zainteresowania otaczającymi je tysiącami książek; wydaje się wręcz, że przytłoczone ich mnogością, od nich uciekają.
Regały biblioteczne robią też wrażenie zminiaturyzowanych krajobrazów wielkiego miasta z pustymi ulicami, w którym człowiek czuje się samotny i zagubiony.

Jak pisze w komentarzu do wystawy Thomas Masters – właściciel galerii i również malarz – być może biblioteka Gisty jest metaforą komputera i jego dominacji informacyjnej w dwudziestym pierwszym wieku. Taka interpretacja ma poparcie w tytule jednego z obrazów, „Matrix”.

Inne tytuły sięgają do his-torii literatury. Obrazy „Dante” czy „Dumas” wyraźnie nawiązują – bądź metaforą, bądź kolorytem epoki – do „Boskiej komedii” czy „Trzech muszkieterów”.

Człowiek zagubiony wśród książek i książki opuszczone przez człowieka – można i tak odczytywać „Przypadkowe spotkanie”. Tych książek nikt nie czyta. Nie są nikomu potrzebne. Biblioteki, które dla wielu były oazą, skarbnicą i świątynią, pustoszeją. To jeden ze znaków naszych czasów.
Niezależnie od tego, jaka interpretacja malarstwa Davida Gisty – mistyczna czy publicystyczna – okaże się najbliższa poszczególnym widzom, pewne jest, że warto ją zobaczyć, gdyż budzi emocje, wywołuje refleksje i daje do myślenia.

Można ją oglądać do 1 czerwca. Galeria znajduje się przy 245 West North Avenue i jest czynna od środy do piątku od godz. 12 w południe do 6 wieczorem, w soboty od 11 rano do 6 wiecz., w niedziele od 11 do 5 po południu. We wtorki tylko po umówieniu (tel. 312-440-2322), w poniedziałki zamknięta.
Krystyna Cygielska

REKLAMA

2091304584 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091304884 views

REKLAMA

2093101343 views

REKLAMA

2091305167 views

REKLAMA

2091305314 views

REKLAMA

2091305459 views