0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKultura i RozrywkaKwiecień w Instytucie Sztuki - Moda, meble i tekstylia

Kwiecień w Instytucie Sztuki – Moda, meble i tekstylia

-

Do końca kwietnia w Instytucie Sztuki zostaną zamknięte wystawy:

• Alfredo Jaar: Muxima

REKLAMA

Zaangażowany w problemy społeczne Jaar fotografuje i filmuje brazylijskich robotników w kopalniach złota, rzezie Tutsi dokonane przez Hutu w Ruandzie czy aresztowanie wietnamskich uciekinierów na łodziach przez władze Hongkongu. Film „Muxima” jest poświęcony narodowi Angoli i jego historii obejmującej kolonizację, komunizm, wojnę domową, epidemię AIDS, przemysł naftowy i skrajną nędzę.

Do 8 kwietnia w Gal. 186.

 

• Spencer Finch: Lunar.

Amerykański artysta, zainteresowany ideami pamięci i postrzegania, często używa kalorymetru, urządzenia mierzącego barwę i temperaturę naturalnego światła w dokładnym miejscu i momencie. Do obecnej instalacji Finch stworzył zasilany energią słoneczną „moduł lądowania na księżycu” (lunar landing module), który po zmierzchu jarzy się kolorem, jaki miało światło księżycowe nad Chicago w lipcu 2011.

Do 8 kwietnia na Bluhm Family Terrace.

 

• The Last Harvest: The Paintings of Rabindranath Tagore.

Wielka postać indyjskiej kultury, Rabindranath Tagore – powieściopisarz, poeta, muzyk i filozof, pierwszy spoza Europy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – był również malarzem samoukiem, o czym na ogół mało się wie. Jego twórczość wywarła również silny wpływ na współczesną sztukę Indii. Na wystawie zgromadzono ponad 60 jego obrazów.

Do 15 kwietnia w Gal. 50.

 

Animals Around the World: Picture Books by Steve Jenkins.

Artysta plastyk Steve Jenkins łączy kolaże z papierowych wycinanek i zadziwiające informacje o życiu zwierząt, tworząc dynamiczne książki z obrazkami, interesujące dla czytelników w każdym wieku.

Do 22 kwietnia w Ryan Education Center.

 

Otwarte zostaną:

Fashioning the Object: Bless, Boudicca, Sandra Backlund.

Trzy tytułowe biura projektujące modę – austriacka, brytyjska i szwedzka – stosują śmiałe, pełne wyobraźni metody pracy, łącznie z wykorzystaniem rzeczy znalezionych, materiałami z recyklingu oraz tradycyjnym rzemiosłem. Na wystawie można zobaczyć ponad trzydzieści prac – przedmiotów, filmów, materiałów drukowanych i fotografii.

Od 14 kwietnia do13 września w Galeriach 1182–184.

 

Parcours.

Francuskie słowo „parcour”, (droga lub trasa), w Ameryce oznacza szlak edukacyjny lub treningowy, z instrukcjami i czasem rysunkami. Wystawa „Parcours” stanowi podobnie pomyślaną trasę w muzeum. Przy jej tworzeniu współpracowali: Amerykanka Liz Deschenes, Austriak Florian Pumhösl i Matthew Witkovsky, kurator i dyrektor Wydziału Fotografii w Art Institute.

Od 21 kwietnia do 9 wrze-śnia w Galerii 188.

 

Katharina Fritsch.

Wybitna niemiecka rzeźbiarka czerpie inspirację i motywy prac ze wspomnień dzieciństwa oraz folkloru i kultury swojego kraju. Jej czasochłonny proces twórczy zaczyna się od rysunku, przez miniaturowy model, tworzenie formy, odlew, kolejną formę, następny odlew w plastiku, aluminium, a ostatnio – w brązie. Ostatnim etapem jest malowanie rzeźby nasyconymi kolorami o matowej powierzchni. Prezentowana instalacja została stworzona specjalnie na wystawę w Art Institute.

Od 21 kwietnia do 28 października na Bluhm Family Terrace.

 

W dalszym ciągu można oglądać:

Traditional Japanese Musical Instruments.

Tradycyjna muzyka japońska powstała z obcych elementów muzycznych i instrumentów (głównie chińskich), które przekształciły się w specyficznie japońską sztukę. Najstarszy rodzaj tej muzyki to gagaku (dworska muzyka na orkiestrę), grana przez artystów z dziedzicznych stowarzyszeń (VII-XII wiek), których potomkowie dziś stanowią większość Wydziału Muzyki Pałacu Cesarskiego.

Do 3 maja w Galerii 109.

 

• Beauty and the Book: 19th and Early 20th-Century Folios on the Decorative Arts.

Książki o sztuce dekoracyjnej, zróżnicowane stylistycznie i historycznie, ze zbiorów własnych.

Wystawa zamknięta w soboty i niedziele, czynna do 7 maja w Ryerson and Burnham Libraries.

 

Fabric of a New Nation: American Needlework and Textiles, 1776-1840.

Złożona z tradycyjnych tekstyliów – tkanych, haftowanych, drukowanych itp.,  wystawa pokazuje ewolucję amerykańskich sposobów ich wytwarzania – od ręcznych prac domowych, przez produkcję wiejską do przemysłowej.

Do 13 maja w Gal. 57–59.

 

The Schiff Foundation Fellowship for Architecture: Selections, 1989-2011.

Ufundowana przed inżyniera Harolda Shiffa i przyznawana od 1989 roku nagroda Shiff Foundation Fellowship ma wspierać zawodowy rozwój wybitnych młodych architektów w Chicago. Na wystawie znajdują się wybrane rysunki z nagrodzonych do tej pory projektów.

Do 20 maja w Gal. 24.

 

• Entre Nous: The Art of Claude Cahun.

Urodzona jako Lucy Schwob w rodzinie francuskich intelektualistów i pisarzy, Claude Cahun (przyjęła ten męski pseudonim w wieku 22 lat) jest najbardziej znana z inscenizowanych autoportretów i fotomontaży oraz prozy, w których w latach 1920-40 eksperymentowała ze sprawami tożsamości, kwestionując zastane pojęcia przynależności i płci. Fotografowała się w maskach i kostiumach kobiety i mężczyzny, bohatera i lalki – postaci silnych bądź podatnych na zranienie. Jej partnerką życiową i artystyczną była przyrodnia siostra, Suzanne Malherbe, znana pod pseudonimem Marcel Moore.

Wystawę prac obu artystek zorganizowały: paryskie muzeum Jeu de Pomme i La Virreina Centre de la Imaige w Barcelonie.

Do 3 czerwca w Galerii 1.

 

• Jindrich Heisler: Surrealism under Pressure.

Czeski poeta i fotograf w 1938 roku wstąpił do Grupy Surrealistów Czechosłowacji. Wkrótce potem wybuch wojny i okupacja niemiecka zepchnęły ten ruch do podziemia, a Heisler, artysta czesko-żydowskiego pochodzenia, ukrywał się do 1945 roku. Stworzył w tym czasie wiele prac – tomiki poezji, cykle fotograficzne i obiekty przestrzenne z rozmaitych przedmiotów. W 1947 r. wyjechał do Paryża, gdzie przyłączył się do francuskich surrealistów. Zmarł na serce w 1953 roku. Obecna, pierwsza na świecie retrospektywa jego prac prezentuje 70 obiektów.

Do 1 lipca w Gal. 2–4.

 

Capturing the Sublime: Italian Drawings of the Renaissance and Baroque.

Rysunek we Włoszech w okresie Renesansu i Baroku rozwinął się tak, że choć był wciąż traktowany utylitarnie – jako wstępny etap do większych kompozycji, to rysunki genialnych artystów zaczęły być kolekcjonowane jako dzieła sztuki same w sobie. Na wystawie znajdzie się 197 prac z okresu XVI–XVIII w.

Do 8 lipca w Galeriach 124–127.

 

The Outdoor Office: Jonathan Olivares Design Research.

Nowojorski projektant Jonathan Olivares zwraca szczególną uwagę na potrzeby użytkownika przedmiotów i pomieszczeń. Wydał książkę „A Taxonomy of Office Chairs” – encyklopedyczny przegląd wizualnej i technicznej historii krzesła biurowego od lat 1840. Na wystawę składają się projekty mebli do coraz popularniejszych biur pod gołym niebem w regionach, gdzie dobra pogoda trwa przynajmniej część roku.

Do 15 lipca w Gal. 286.

 

Rethinking Typologies: Architecture and Design from the Permanent Collection.

W każdej epoce artyści muszą przystosowywać konwencjonalne idee do nowych technologii, potrzeb społecznych i ideałów kultury. Wystawa jest historycznym przeglądem innowacji, które ukształtowały współczesne życie i zbudowane środowisko poprzez historyczne oraz współczesne typologie w architekturze i wzornictwie.

Do 29 lipca maja w Gal. 283–285.

 

Stałe wystawy:

• BIGsmall. Odwrócenie skali – wielkie przedmioty w miniaturze i małe w powiększeniu.

Galeria 10.

 

• The Touch Gallery. Jak zmysł dotyku pomaga w odbiorze dzieła sztuki.

Galeria 10.

 

• Neither Man Nor Beast. Wizerunki zwierząt na starożytnych monetach.

Galeria 155.

 

What’s Greek About Roman Copy? Rzymskie kopie greckich oryginałów – m.in. Fidiasza, Praksytelesa i Lizyppa – wykonane przez utalentowanych rzeźbiarzy.

Galeria 156.

 

• Chagall’s America Windows. Witrażowe arcydzieła Marca Chagalla po pięcioletniej konserwacji.

Galeria 144.

 

• Arms and Armor: High-lights of the Permanent Collection.

Galeria 236.

 

•       •       •


The Art Institute of Chicago znajduje się przy 111 S. Michigan Avenue.

 

Godziny otwarcia:

• od poniedziałku do środy oraz w piątki i soboty 10:30–5 po południu,

• w czwartki 10:30–8 wieczorem.

 

Wstęp: dorośli $18, dzieci od 14 lat, studenci i seniorzy (od 65 lat) $12. Dzieci poniżej 14 lat wchodzą bezpłatnie. Mieszkańcy Chicago (z dowodem zamieszkania) płacą o $2 mniej.

Cena biletu obejmuje wystawy specjalne i szatnię.

 

Dla mieszkańców Illinois wstęp wolny w pierwszą i drugą środę każdego miesiąca.

 

Inf.: tel. (312) 443-3600 i www.artic.edu.

Oprac.: K. Cygielska

REKLAMA

2091305260 views

REKLAMA

2091305559 views

REKLAMA

2093102018 views

REKLAMA

2091305840 views

REKLAMA

2091305986 views

REKLAMA

2091306130 views