Kolędowanie z "Lajkonikiem"

Każdy naród ma swoje pieśni i zwyczaje, ale nasze polskie kolędy i zwyczaje są bodaj najpiękniejsze.

 

Podążając za ukochaną tradycją wspólnego kolędowania, pragnę w imieniu dzieci, młodzieży, rodziców i instruktorów zaprosić wszystkich przyjaciół ZPiT „Lajkonik” na Mszę świętą w intencji zespołu, która będzie odprawiona w niedzielę 8 stycznia o godz. 4 po południu w kościele Świętej Trójcy, 1118 Noble St., oraz na rodzinny wieczór kolędowy bezpośrednio po nabożeństwie, w sali pod kościołem.

 

Wstęp wolny.

 

Podczas kolędowania nie zabraknie niespodzianek, a rodzice lajkonikowi staropolskim zwyczajem zapewnią poczęstunek.

 

Od dnia św. Szczepana do święta Trzech Króli (6 stycznia), a czasem i dłużej, trwały w Polsce obchody kolędnicze. Była to kwesta dzieci i młodzieży, połączona ze składaniem życzeń świątecznych i noworocznych.

 

Życzenia składały się z kilku części; powodzenia, szczęścia i urodzaju, następnie prośba o datek i wreszcie  podziękowanie. Życzeniom towarzyszyły śpiewanie pieśni i występy.

 

Pierwsze wzmianki o polskich obchodach kolędniczych pochodzą z XVI wieku, zaś sama nazwa „kolęda” pochodzi z łacińskiego „calendae”; tak w państwie rzymskim określano pierwszy dzień każdego miesiąca.

 

Życząc wszystkim szczęśliwego Nowego 2012 Roku, zachęcam gorąco do powrotu do tradycji i wspólnego z nami kolędowania. Kolędy wyświetlimy na dużym ekranie, będzie to więc uczta dla wszystkich miłujących śpiew i kolędowanie.


Halina Misterka,

kierownik artystyczny

i choreograf ZPiT „Lajkonik”

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*