Jazz klasy światowej

W Parku Milenijnym będzie kontynuowany cykl koncertów jazzowych Made in Chicago, organizowany przez miejski Wydział Spraw Kulturalnych wspólnie z Jazz Institute.

Tegoroczna impreza, za planowana na czerwiec, li piec i sierpień, ma między innymi pokazać kontakty jazzmanów chicagowskich z całym światem i wpływ, jaki wywierają oni na światową muzykę tego gatunku.

Jak anonsują organizatorzy, podczas ośmiu bezpłatnych koncertów w Jay Pritzker Pavilion (w czwartki o godzinie 6:30 wieczorem) wystąpią najlepsi wykonawcy jazzu w Chicago.

Warto zapamiętać już teraz, że znajdzie się wśród nich Grażyna Auguścik, która 10 sierpnia będzie śpiewać razem ze swoim częstym part nerem  brazylijskim gitarzystą i wokalistą Paulinho Garcią, polskim akordeonistą Jarkiem Besterem i serbskim gitarzystą Goranem Ivanoviciem.

22 czerwca  Chicago PanAmericana Orquesta. Paquito DRivera (saksofon) prowadzi zespół, w którym grają m. in. Fareed Haque, Howard Levy, Liam Teague, Mark Walker, Tito Carillo, Angel Melendez, Jose Rendon i Willie Garcia. W programie znajdą się m.in. utwory Dizzy Gillespiego i kompozytorów latynoamerykańskich, w tym chicagowianina Elbio Barilariego.

13 lipca  Soul on Jazz. Henry Johnson Big Band z Chrisem Foremanem, pod dyrekcją Johnnyego Pate. Gość specjalny  Nancy Wilson.
Gitarzysta Henry Johnson, który występował z Joe Williamsem, Nancy Wilson i Ramsey Lewisem, później wykonywał gospel i R”B. Chris Foreman jest organistą, a Pate to legendarny aranżer i dyrygent.

27 lipca  AsiaChicago. Tatsu Aoki, Re:Rooted Project, goście specjalni  Jon Jang i Francis Wong.

Co łączy koreańskich muzyków rockowych, japońskich wirtuozów bębnów taiko, chińskich wokalistów folkowych i afroamerykańskich muzyków jazzowych? Bęben.

„Re:Rooted Project” Tatsu Aokiego koncentruje się na poszukiwaniu charakterystycznych cech azjatyckiej tożsamości i na integracji kulturalnej trzech różnych środowisk etnicznych. łącząc tradycyjne i niekonwencjonalne instrumenty oraz formy muzyczne, „Projekt” angażuje też unikalne style muzyków starszej i młodszej generacji.

3 sierpnia  Legends and Lions. Von Freeman, Jimmy Cobb, Corey Wilkes Young Lions Project.

Legendy chicagowskiego jazzu i wschodzące gwiazdy wystąpią na tej samej scenie. Saksofonista tenorowy Von Freeman jest nazywany „prezydentem jazzu w Chicago”. Wspólnie z nim zagrają: Jimmy Cobb, były perkusista Milesa Davisa, pianista Richard Wyans, kontrabasista Jon Weber i trębacz Corey Wilkes.

10 sierpnia  Grażyna Auguściks Orkestar Universale. Goście specjalni  Paulinho Garcia i Goran Ivanović.

Grażyna w ciągu swojej kariery wykonywała muzykę wielu krajów. Od dawna śpiewa z brazylijskim gitarzystą i wokalistą Paulinho Garcią; wyjątkowe współbrzmienie ich głosów zwraca uwagę zarówno słuchaczy, jak i krytyków. W sierpniowym koncercie dołączy do nich wirtuoz akordeonu Jarek Bester, znany w Chicago z koncertów Krakow Klezmer Band, oraz serbski gitarzysta Goran Ivanović.

17 sierpnia  DurbanChicago. Ernest Dawkins i New Horizons, Zim Ngqawana i Louis Moholo oraz Mandingo Griot Society.

Chicagowski saksofonista Ernest Dawkins i południowoafrykański wirtuoz instrumentu reed, Zim Ngqawana  współpracują od 1999 roku. Wspólnie z nimi zagrają: legendarny południowoafrykański perkusista Louis Moholo, Foday Musa Suso i jego Mandingo Griot Society (Hamid Drake, Adam Rudolph i Joe Thomas).

24 sierpnia  EuropeChicago. Ken Vandermark i jego Territory Band 6 oraz Fred Anderson i Fred Anderson Trio.

Territory Band jest łącznikiem między Chicago i wybitnymi muzykami krajów skandynawskich. W programie znajdą się nowe kompozycje chicagowskiego saksofonisty Freda Andersona.

28 sierpnia (wyjątkowo w poniedziałek)  Basie Meets Ellington. Chicago Jazz Orchestra i The Count Basie Orchestra.

Odtwarzając historyczną batalię między zespołami Dukea Ellingtona i Counta Basie, Chicago Jazz Orchestra pod dyrekcją Jeffa Lindberga zmierzy się z The Count Basie Orchestra. Finał wykonają obie razem.

Bliższe informacje przez tel. (312) 7421168 lub na stronie www.millenniumpark.org

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*