Chicago Chopinowi

W Stanach Zjednoczonych dwusetna rocznica urodzin Fryderyka Chopina jest podsumowaniem dorobku artystycznego wielu instytucji propagujących kulturę polską i przyczynkiem do licznych publikacji, koncertów, konferencji, konkursów i festiwali.
W każdym większym mieście amerykańskim istnieje Towarzystwo Chopinowskie. Dzięki pracy garstki działaczy organizacje te przyciągają rzesze zaufanej, życzliwej i kompetentnej publiczności. Z taką też publicznością 8 listopada 2009 roku spotkali się wykonawcy inaugurującego obchody rocznicowe koncertu, a wśród nich: Mirosław Skalski, Michael Pecak, Mikhail Yanovitsky i Galina Sakhnovskaya.
Towarzystwo Chopinowskie zaprasza na kolejne wydarzenia artystyczne. W niedzielę 14 lutego w Ukrainian Institute for Modern Art przy 2320 W. Chicago Ave. o godz. 3 po południu odbędzie się recital fortepianowy chicagowskiego pianisty Michaela Pecaka. W programie „Muzyka Romantyczna” usłyszymy utwory Liszta, Rachmaninowa i Chopina. Poezję o miłości będą recytować amerykańscy aktorzy.
Michael Pecak jest absolwentem Northwestern University w klasie fortepianu profesora Alana Chow i dyrygentury w klasie Victora Yampolskiego. W roku akademickim 2008-2009 Michael byl stypendystą Fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Muzycznym im F. Chopina w Warszawie. W swojej działalności propaguje współczesnych komozytorów polskich, a w Chicago współpracuje z Chicago Chopin Society. W programie koncertu znajdą się również dawne i nowe kompozycje Jarosława Gołembiowskiego, przeplatane poezją.
Jarosław Gołembiowski, Chicagowskie Towarzystwo Chopinowskie

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*