Byłe dziewczyny

Kiedyś były fajnymi dziewczynami, koleżankami, przyjaciółkami. Należały do skautingu, miały plany, marzenia, wyobrażenie o przyszłym wspaniałym życiu. Czas jakiś minął i znalazły się, czy może odnalazły znowu, w jakże innej sytuacji. Jedna porzucona przez męża, druga niespodziewanie wywalona z pracy, wszystkie trzy rozczarowane męskim towarzystwem. Pocieszają się winkiem, słodyczami i ciągle wzrusza je romantyczna his-toria filmowa „Casablanka”. Biesiadują, wspominają, gadają, oczywiście narzekają na facetów.

Ale tylko do czasu. Nagle bowiem do ich lekko przykurzonego światka trafia 27-letni chłopak. To nic, że syn byłej drużynowej, to nic, że tyle od nich młodszy, to nic, że właśnie próbował samodzielnie zakończyć swoje młode życie. Zaczną się zaloty, umizgi, dramatyczne i śmieszne próby zrealizowania ckliwych marzeń, choćby z tak nieodpowiednim… no właśnie, facetem.

Tę sentymentalną komedię zaprezentuje nam na scenie Centrum Kopernikowskiego Teatr „Scena Prezentacje” z Warszawy. W stolicy sztuka się podobała. Recenzenci chwalą zwłaszcza grę głównych bohaterek, tytułowych harcerek. „Przedstawienie w reżyserii Romualda Szejda daje przyjemność kontaktu z aktorkami, które w mistrzowski sposób tworzą zindywidualizowane, wzajemnie się uzupełniające charaktery” napisał J.R.K. w „Rzeczypos-politej”.
W roli porzuconej przez męża zobaczymy Ewę Ziętek. Adrianna Biedrzyńska gra w tym spektaklu rolę dynamicznej, przebojowej kobiety sukcesu, która pociesza koleżankę porzuconą dla smarkatej zdziry. W roli trzeciej koleżanki, właśnie wyrzuconej z pracy z egzotycznego biura turystycznego, wystąpi Anna Chodakowska.

Zobaczymy więc w Dniu Kobiet wspaniałe aktorki, ciągle młode, śliczne i seksowne, a przecież posiadające ogromny dorobek na scenie, w kinie i telewizji, nawet w grach komputerowych i na estradzie.

Towarzyszyć im będą dwaj faceci z nieco młodszej generacji. Jeden to Sambor Czarnota, który wcieli się w postać niedoszłego samobójcy, a drugi – niespodzianka, jeśli chodzi o rolę w tej intrydze, – Tomasz Błasiak. Sambor Czarnota jest absolwentem wydziału aktorskiego łódzkiej szkoły filmowej. Grał między innymi w serialach „Samo życie” i „Na dobre i złe”. W filmie „Karol – człowiek, który został papieżem” wystąpił w roli Józka, przyjaciela Karola Wojtyły. Tomasz Błasiak jest absolwentem szkoły warszawskiej. Także pracuje w teatrze i filmie, a widzowie lubujący się w serialach rozpoznają go na pewno jako Jarosława Kubiaka w serialu „Samo życie”. Grał też w „M jak miłość” oraz wielokrotnie użyczał swojego głosu w dubbingach.

Fundacja Kultury Europejskiej zaprasza Państwa z okazji Dnia Kobiet do Centrum Kopernikowskiego. Autorem sztuki jest Francuz Jean-Marie Chevret, ale chodzi w niej o sprawy wieczne i niezmienne, jak miłość, zazdrość, rywalizacja, sentymentalizm, zaborczość i uległość, fascynacja i rozczarowanie. Czy to w Paryżu, w Warszawie, czy w Chicago, zawsze przyjaciółki są potrzebne przyjaciółkom, by sie wypłakać, wynarzekać i… nabrać sił do kolejnych podbojów!
Idalia Błaszczyk

Teatr „Scena Prezentacje” z Warszawy, „Harcerki” Jean-Marie Chevret, tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska, reżyseria: Romuald Szejd.
Centrum Kopernikowskie, 5216 W. Lawrence Ave., Chicago, sobota 7 marca o godz. 8:00 wieczorem i niedziela 8 marca o godz. 5:00 po południu.
Bilety: w biurach „Polameru”, www.bilety.com i w kasach teatru na dwie godziny przed spektaklami.

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*