Blues po chicagowsku w Rosa's Lounge

Kartka pocztowa infor-mowała, że Rosa’s Lounge prezentuje wystawę fotografii „Live Chicago Blues” polskiego fotografa Tadeusza Hipnera. Na wernisaż w ostatnią sobotę został zaproszony – wraz z trójką swoich muzyków – Hamilton Loomis, wybitny teksaski wokalista i multiinstrumentalista bluesowy.
Pełna wystawa autorstwa Tadeusza Hipnera pod tym samym tytułem, zawierająca ponad piędziesiąt czarno-białych fotografii z popularnych chicagowskich klubów bluesowych – była pokazana w listopadzie 2008 roku w Towarzystwie Sztuki.
W Rosa’s Lounge, gdzie ściany są pełne fotografii i innych pamiątek, znalazło się miejsce na osiem dużych, starannie wyselekcjonowanych zdjęć, ukazujących postacie i atmosferę świata bluesa, między innymi legendarną Rosę. Niestety, umieszczone dość wysoko i wypisane dość drobnym drukiem podpisy nie dają się odczytać w nastrojowych, przyćmionych światłach klubu.
Tadeusz Hipner i jego przyjaciel – znawca i miłośnik bluesa – Jacek Szwarc, są jako „polscy Blues Brothers” znani i lubiani w miejscach, gdzie gra się bluesa. Muzycy, bywalcy i gospodarze klubów chętnie pozują do zdjęć Tadeuszowi, który pojawia się tam w czarnym garniturze z białą koszulą, w czarnym kapeluszu i ciemnych okularach. Kapelusz i okulary zdejmuje, gdy bierze do ręki kamerę.
„Live Chicago Blues” jest znakomitym powodem, aby odwiedzić Rosa’s Lounge. Zwłaszcza dla tych, którzy jeszcze nigdy nie byli w tym miejscu, znanym jako „najbardziej przyjazny chicagowski klub bluesowy”, nazwanym przez New York Times najlepszym klubem bluesowym w Chicago, a przez magazyn Rolling Stone – „bluesową mekką dla prawdzwie wierzących”.
Założony w 1984 roku przez włoskiego imigranta Tony’ego, który przybył do Chicago po spotkaniu w Mediolanie Juniora Wellsa, jest nadal prowadzony przez niego i jego matkę, której imię nosi. Pani Rosa przyjechała do Chicago, aby pomagać synowi.
Rosa’s Lounge obchodzi w tym roku 25-lecie działalności. Jako sympatyczny akcent tej rocznicy odnotowujemy otwarcie tam polskiej wystawy amerykańskiego bluesa.
„Live Chicago Blues” Tadeusza Hipnera można będzie oglądać aż do Chicagowskiego Festiwalu Bluesa, a więc do pierwszej połowy czerwca.
Krystyna Cygielska

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*