A Voice From The Mountain. Nowa płyta Ryana Socasha

Ryan Socash jest Amerykaninem polskiego pochodzenia, muzykiem i fotografem, absolwentem chicagowskiego Columbia College.

Kilka lat temu zamieszkał w Krakowie.

 

Po długiej przerwie Ryan Socash wraz ze swoim projektem Let Me Introduce You To The End wydał nowy album. Zaskakujące i całkiem inne – tak można opisać utwory z nowej płyty.

 

Rok temu Ryan Socash ogłosił wypuszczenie trzeciej płyty, zatytułowanej “Of Ghost”. Był to singiel promujący album, zaprezentowany na jednym z koncertów  w krakowskim klubie Alchemia. 

 

Od tego czasu minął ponad rok, a płyta ciągle się nie ukazała. Niektórzy fani zaczęli nawet bojkotować koncerty jako protest  przeciwko ciągle zmienianej dacie premiery wyczekiwanego albumu. Przyczyną  opóźnień były trudności logistyczne, związane z nagrywaniem materiału z międzynarodowym składem.

 

W listopadzie 2010 Ryan oznajmił, że płyta się nie ukaże; ponad trzyletnia praca nad materiałem sprawiła, że utwory i emocje z nimi związane przestały być aktualne. Stwierdził, że wyczerpał możliwości ekspresji artystycznej w ramach klasycznej formy zespołu rockowego. Jedyną okazją do usłyszenia płyty „Of Ghost” w całości były koncerty w Polsce i na Ukrainie na przełomie 2009 i 2010 roku.

 

Ryan Socash nie zniechęcił się trudnościami, wprost przeciwnie – w styczniu 2010   postanowił, że czas zrobić coś radykalnego, innego niż dotychczasowa twórczość. 

Zaczęło się od spontanicznego wyjazdu w góry, gdzie napisał i nagrał nową płytę. Wraz z towarzyszącymi mu muzykami zdecydowali, że żadna nuta i ani jedno słowo nie zostanie napisane przed wyjazdem. Większość materiału powstała w ciągu kilku dni spędzonych na Podhalu. Przez ten czas zajmowali się wyłącznie muzyką. Ryan wspomina to jako trans. Mówi, że każda minuta spędzona w górskiej chacie była owocna. Nie mieli czasu na jedzenie ani na sen. Daleko od zgiełku poświęcili się w całości tworzeniu. „Gdy masz wokół siebie właściwych ludzi, gdy są oni tak samo zaangażowani jak ty, wtedy muzyka sama się pisze. Jesteś tylko narzędziem, które przelewa emocje na instrument” – mówi Ryan.

 

„A Voice From The Mountain” – tak zatytułowana jest nowa płyta – jest efektem współpracy przyjaciół Ryana z Krakowa, Chicago i Nowego Jorku. Fundamentem i sercem albumu został kontrabasista Filharmonii Krakowskiej, współpracujący z Nigelem Kennedym, Duszan Korczakowski. Swojego talentu użyczyli też: fenomenalny akordeonista Czesław Mozil; pianista jazzowy z Chicago, współpracujący między innymi z Lupe Fiasco – Matt Nelson; perkusista jazzowy Frank Parker Jr.; współpracujący z Kurtem Ellingiem i polskim projektem Jazz Inside Marek Kamiński, założyciel New Century Classics i Aviva Mitchell, wokalistka gospel z Brooklynu. Jak widać, lider „Let Me End” przyciąga do siebie wybitne osobowości i umiejętnie łączy wszystkie pozyskane talenty.

 

„Górska” płyta jest przepojona duchem muzyki folkowej i stanowi zbiór wielkich talentów. Nastrój albumu jest połączeniem muzyki filmowej z amerykańskim i europejskim folkiem. Wszystko to ubrane jest w formę charakterystyczną dla „Let Me Introduce You To The End”. Rezultat zaskoczył nawet samego Ryana, który skomentował to krótko: „Miałem pomysł, stworzyłem szkic i zebrałem ludzi, dzięki którym powstało coś, co przerosło moje wyobrażenia”.

 

Po wydaniu dwóch poprzednich albumów tradycyjnymi środkami przez wytwórnie AEC i Universal Music Ryan Socash zdecydował, że nowy materiał musi być dostępny dla każdego bez ograniczeń. Dlatego też płyta „A Voice from the Mountain”, nagrana z gościnną współpracą Czesława Mozila, będzie dostępna bezpłatnie na stronie internetowej zespołu: www.ryansocash.eu


Informacje o koncertach promujących płytę można znaleźć również na stronie www.letmeend.com

(Komunikat prasowy

Categories: Kultura i Rozrywka

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*