REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaArchiwumGrupa 877 krótka historia i najnowsze wybory

Grupa 877 krótka historia i najnowsze wybory

-

Z działalności ZNP


REKLAMA

W środę 16 stycznia 2013 r. odbyło się sprawozdawczo-wyborcze zebranie Grupy 877 Tysiąca Walecznych. Grupa istnieje od 19 lipca 1907 roku, a powstała z inicjatywy Wiktora S. Filipa na pamiątkę Pułku Czwartaków, który w 1831 roku pod Olszynką Grochowską brał udział w bohaterskiej i jednej z najbardziej krwawych bitew Powstania Listopadowego.

 

Pierwszym prezesem zostaje Józef Kasprzyk, wiceprezesem W. Socha, sekretarzem finansowym Wiktor Filip, sekretarzem protokółowym Karol Marek, kasjerem Wojciech Prokop i przedstawicielem Rady Gospodarczej E. Trybus.

 

Od tej chwili rozpoczyna się czynne życie organizacyjne wypełnione wytrwałą pracą młodej Grupy Tysiąca Walecznych. Po 2 latach istnienia liczba członków wzrasta do 300, a po następnych 3 do liczby 500. W roku 1912 ma miejsce duże wydarzenie. Grupa funduje swój sztandar, który poświęca ksiądz Kazimierz Sztuczko, ówczesny proboszcz parafii Świętej Trójcy.

 

Członkowie Towarzystwa Tysiąca Walecznych zawsze ochoczo angażują się w różnorakie prace. Odbywają się odczyty, zgromadzenia ludowe, obchody rocznic wydarzeń patriotycznych, czy uroczystości ku czci wielkich Polaków: jak rocznica śmierci Elizy Orzeszkowej, pamięci Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza, bitwy pod Grunwaldem, także obchody z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Georga’e Washingtona. Organizowane są zabawy, z których dochód przeznaczany jest na szczytne i zacne cele. W czasie zarówno I jak i II wojny światowej z szeregów samej tylko Grupy Tysiąca Walecznych zwerbowano kilkudziesięciu ochotników do armii polskiej czy amerykańskiej. Członkowie zaś sami opodatkowali się, przeznaczając zebrane pieniądze na rzecz Armii Polskiej i pomoc poborowym. Z kasy Towarzystwa Tysiąca Walecznych wydano znaczne kwoty, między innymi na Fundację Kościuszkowską, na biedne dzieci w Polsce, górników w Ohio, na pomniki naszych polskich bohaterów: Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, Czerwony Krzyż, na służbę i pomoc medyczną, budowy kościołów w różnych miejscowościach w Polsce i Ameryce. Nie pomijano potrzeb organizacyjnych jak i braków miejscowych, np. wybudowanie szkoły przy parafii Świętej Trójcy w Chicago. Zawsze wspierano związkowe Stowarzyszenie Dobroczynności, związkową bibliotekę, także związkowy Alliance College w Cambridge Springs, Pensylwania.

 

Wkrótce przy grupach ZNP zaczęły powstawać Wydziały Małoletnich. I tak do Grupy 877 Tysiąca Walecznych w niedługim czasie należało 250 dzieci, tworząc Kółko Młodzieży. Dbając o zachowanie języka i kultury polskiej organizowano dla młodzieży kółka śpiewacze i deklamacyjne, przedstawienia, zajęcia i rozgrywki sportowe, także imprezy gwiazdkowe, wycieczki letnie, wieczorki i zabawy taneczne. Towarzystwo Tysiąc Walecznych zorganizowało też przy Związku Narodowym Polskim pierwszy oddział harcerstwa polskiego.

 

Z ostatniej działalności można wymienić zbiórki pieniędzy na odnowę wałów otaczających klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie, polskim powodzianom, udział w zbiórce pieniędzy na budowę pomnika Wielkiego Polaka, św. pamięci Jana Pawła II, jak i pomnika poległych żołnierzy pod Monte Cassino.

 

Na zebraniu 16 stycznia przez aklamację wybrano zarząd Grupy Tysiąca Walecznych, który przedstawia się następująco: prezeską pozostała Maria Roszek – Kucharska, wiceprezesami są: Teresa Malicka i Zygmund Goliński, sekretarzem protokółowym jest Bogusław Niemczewski, sekretarką finansową Krystyna Białasiewicz i marszałkiem Feliks Rembiałkowski.

 

Przysięgę wybranych urzędników odebrała dyrektorka ZNP, Wanda Penar, która w okolicznościowym, krótkim wystąpieniu pogratulowała wybranym i złożyła Grupie najlepsze życzenia na następny rok działalności.

 

Styczniowe spotkanie Grupy Tysiąca Walecznych było też okazją do uczczenia urodzin wieloletniego członka Feliksa Rembiałkowskiego. Pan Feluś w ubiegłym roku, 20 listopada, ukończył 93 lata. Kwiaty od wszystkich i życzenia pomyślności i dobrego zdrowia w następnych latach były dla tego zasłużonego nie tylko związkowca, ale również weterana skromnym wyrazem szacunku i pamięci.

 

Dla trzech członkiń: Danuty Dobrzyckiej, Anny Kempa i Danuty Mankiewicz wyborcze zebranie było na pewno specjalnym spotkaniem, ponieważ wymienione panie są ,,nowym nabytkiem” i po raz pierwszy miały okazję spotkania się z współczłonkami Grupy 877. Na zebraniu rozpatrzono także sprawy bieżące, ustalono również, że następne zebranie odbędzie się w marcu 2013 roku.

 

Tekst: Krystyna Białasiewicz

 

Zdjęcia: Józef Penar

REKLAMA

2091179298 views

REKLAMA

2091179603 views

REKLAMA

2092976062 views

REKLAMA

2091179885 views

REKLAMA

2091180035 views

REKLAMA

2091180182 views