Dzień Dziękczynienia Gminy 91 ZNP

Z charytatywnym przesłaniem


Chicago (Inf. Wł.) – W ramach regularnych zebrań, które Gmina 91 Związku Narodowego Polskiego odbywa co dwa miesiące poza okresem wakacyjnym, w listopadzie organizujemy kolację z okazji Dnia Dziękczynienia. Głównym daniem jest indyk – powiedziała Stanisława Rawicka, prezeska Gminy 91 ZNP, podczas imprezy, która czternastego listopada odbyła sie w siedzibie Związku Narodowego Polskiego przy 6100 N. Cicero.

 

Pomimo, że mamy dzisiaj powszedni dzień, to nasi członkowie chętnie przyszli, aby wesprzeć naszą charytatywną imprezę i mile spędzić czas. Dzisiaj na sali mamy ponad sto osób. Jest nastrojowo, uroczyście, po prostu świątecznie – podkreśliła prezeska.

 

Jak wynika z jej relacji, imprezy organizowane w Gminie 91 czy też Grupie Towarzystwa “Giewont” zawsze mają cel charytatywny, z których dochód przeznaczany jest na fundusz stypendialny dla młodzieży oraz inne cele charytatywne. Gmina popiera inne organizacje związkowe, wspiera inicjatywy polonijne związane z kulturą.Popiera Kabaret “Bocian”, Teatr Chopina, Muzeum Polskie, Kongres Polonii Amerykańskiej oraz wiele innych przedsięwzięć w miarę swoich finansowych możliwości.

 

Podstawową imprezą charytatywną Gminy jest celebracja urodzin Jana Pawła II. Po śmierci Ojca Świętego atmosfera była bardzo przygnębiająca. Wtedy Gmina postanowiła, że będzie celebrować urodziny Jana Pawła II. Inspirowani tym, że górale przywieźli do Watykanu sosnę, która niestety się nie przyjęła, działacze postanowili posadzić sosnę w ogrodzie ZNP rośnie, jest piękna i przypomina postać Wielkiego Polaka.

 

Każdego roku, osiemnastego maja celebrujemy to wydarzenie. W tym roku mieliśmy pewnego rodzaju innowację. Wypuściliśmy żółto-białe balony z intencjami do Błogosławionego Jana Pawła. Miałam trochę niepewności, że to zbyt świecki obyczaj, ale słyszałam, że w Wadowicach też wypuszczono balony do “nieba”. W zbliżającym się roku 2013 równie uroczyście będziemy rocznicę papieskich urodzin obchodzić. Ponadto planujemy pikniki i raz w roku social party. Imprez nam nie brakuje. W Gminie 91 skupionych jest 10 Grup ZNP zrzeszających około pięciu tysięcy członków – podkreśla prezes Rawicka.

 

Środowe spotkanie w siedzibie ZNP przy 6100 N. Cicero rozpoczęło się o godzinie siódmej wieczorem odśpiewaniem “God Bless America”. Modlitwę odmówił dyrektor Polskiej Misji św. Trójcy, ks. Andrzej Maślejak, który pobłogosławił przygotowane potrawy, sponsorowane między innymi przez restaurację “Jolly Inn”, delikatesy “Kasia’s Deli”, “Deli 4-You”, “Montrose Deli” oraz salę bankietową “Lone Tree Manor”.

 

Jadłospis uzupełniły dania przygotowane przez członków zarządu. Wszyscy zajadali się wspaniałą żurawnią Marka Duszczyka, zieminakami Teresy Malickiej i marchewkową sałatką Krystyny Białasiewicz. Po daniu głównym serwowano kawę, ciasta ze “Sweet World” i wspaniały placek rumowy dzieło pani Natalii Shuartz.

 

Świąteczne życzenia w imieniu własnym i prezesa Związku Narodowego Polskiego Franciszka Spuli przekazała dyrektor Irena Hercik. Do życzeń dołączyła wiceprezeska Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Maria Roszek. Wśród gości honorowych był również komandor Krzysztof Kamiński.

 

Po kolacji przyszedł czas na przygotowane przez organizatorów niespodzianki. Na początek utalentowana pianistka młodego pokolenia Natalia Bafia, podopieczna popularnego polonijnego pianisty Jarosława Gołembiowskiego zagrała fragmenty II części sonaty Wolfganga Amadeusza Mozarta. Utwory operowe przy akompaniamencie pana Jarosława śpiewał dr Krzysztof Kubik. Scenkę humorystyczną na Dzień Dziękczynienia przygotowała i zaprezentowała Wanda Głuszek, która była również fundatorką warzywnego indyka, nagrody w loterii fantowej, którą wylosowała Anna Wierzbicka.

 

Następnie przyodziane w stroje z liści i kwiatów dwie urocze przedstawicielki salonu “La Passage” zrobiły pokaz jesiennej mody.

 

Muzycznie wieczór umilił wspaniały muzyk Adam Glinka. W ciepłej, rodzinnej atmosferze, na którą wpływ miała również ciekawa scenografia i wystrój sali przyozdobionej kwiatami z kwiaciarni “Halina” i “7 Czerwonych Róż” bawiono się do późnych godzin wieczornych.

 

Korzystając z okazji pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za przybycie i w ten sposób wsparcie naszej imprezy. Sponsorom za ufundowanie indyków i prezentów. Koleżankom i kolegom z zarządu za pomoc w przygotowaniu i prowadzeniu wieczoru oraz właścicielom programów radiowych i “Dziennikowi Związkowemu” za ogłaszanie i promowanie naszej uroczystości – dziękowała prezeska Gminy Stanisława Rawicka.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

Categories: Kronika Związkowa

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*