0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Polska z satelity

-

Na stacjach benzynowych w metropolii chicagowskiej przybywa dystrybutorów z monitorami transmitującymi program telewizyjny. Złośliwi twierdzą, że montuje się je tam po to, by odwrócić uwagę klientów od cen benzyny. Ale tak naprawdę jest to element wieku informacji, w którym żyjemy i trwającego wciąż podboju Ameryki przez telewizję.

Pośród kilkuset kanałów oferowanych przez dwie największe amerykańskie platformy satelitarne: Dish Network i Direct TV jest również 7 kanałów emitowanych do Stanów Zjednoczonych przez czołowe telewizje z Polski: TVP, Polsat i TVN.

Zdecydowany prym w ofercie adresowanej do polonijnego widza wiedzie Telewizja Polonia nadająca z platformy Directv. TV Polonia na szczęście wyzbyła się niegdysiejszej „cepeliady” w podejściu do polonijnego widza i prezentuje teraz dobrze przygotowany, ciekawy program, będący kompilacją audycji TVP oraz własnych pozycji programowych. Życiu Polonii na świecie poświęcone są cykliczne audycje :”Wieści Polonijne” oraz „Z daleka i z bliska”, pokazujące także korespondencje z Chicago. Do grudnia ub. roku TV Polonia była emitowana w USA z satelity kiepskiej technicznie sieci GlobeCast. Do GlobeCastu TV Polonia trafiła przed kilku laty z gwarantującej wprawdzie doskonałą jakość transmisji platformy satelitarnej Dish Network, która jednak rościła sobie prawo do wyłączności na transmisję TV Polonia w USA. Na to nie godził się z kolei Bogusław Spański, posiadający prawo do rozpowszechniania sygnału Polonii w Ameryce. Chodziło głównie o to, aby TV Polonia mogła być transmitowana także przez telewizję kablową.

Wszelkie zmiany w sposobie transmitowania Telewizji Polonia w Stanach Zjednoczonych zwykły budzić w środowisku polonijnym sporo emocji, bo przez szereg lat od swego debiutu w 1994 roku TV Polonia była jedynym polskim kanałem telewizyjnym docierającym do Ameryki. Była to, co więcej, telewizja znana wielu amerykańskim Polakom z czasów, gdy jeszcze mieszkali w Polsce. Sytuacja uległa zmianie po tym, jak na rynek amerykański weszły prywatne telewizje z Polski: Polsat oraz TVN. Trafiły one od razu do sieci Dish Network zaraz po tym , jak opuściła ją TV Polonia. W ten sposób Polsat i TVN zyskały wielu widzów, którzy nie podążyli za TV Polonia do GlobeCast. Podjęta przed rokiem decyzja o rozszerzeniu emisji TV Polonia przez wejście na Directv przysporzyła TV Polonia nowych widzów.

O życiu największego skupiska Polaków poza Polską – Chicago – można dowiedzieć się zdecydowanie najwięcej z Polsatu 2 International i jego programu „Oblicza Ameryki”. Ramówkę Polsat 2 International wypełniają powtórki programów z anten Polsat, TV4, Polsatu Sport oraz Polsatu Zdrowie i Uroda. Polsat 2 jest kanałem dostępnym w Stanach Zjednoczonych w sieci DISH Network. „Oblicza Ameryki” powstają w Chicago za sprawą kilkunastoosobowego zespołu kierowanego przez znanego filmowca – Piotra Latałłę.

Niezrealizowaną wciąż ambicją twórców „Oblicz” jest przygotowywanie także materiałów o Polonii i Ameryce do programów informacyjnych Polsatu.
Najmniej czasu tematyce polonijnej poświęcają ITVN i TVN 24, ale nie odbija się to na ich popularności. Atrakcją oferty TVN jest dla polonijnego widza newsowy kanał TVN 24 będący polskim odpowiednikiem CNN-u. Dla wielu amerykańskich Polaków, którzy posiadają telewizję satelitarną, Polska jest taka, jaką pokazuje ją TVN-24. Kanał ten zaspokaja wyostrzony oddaleniem od kraju apetyt wielu polskich imigrantów na wieści z Polski. W wersji TVN 24 są one szybkie, aktualne i podane w skondensowanej formie. Dla tych, którzy mają wciąż kłopoty z angielskim, TVN-24 jest też źródłem informacji o najważniejszych wydarzeniach w Ameryce. Odbiorniki telewizyjne wystawione w polonijnych sklepach, poczekalniach lekarskich lub biurach w Chicago są z reguły nastawione właśnie na TVN-24/Dish Network.

By odbierać telewizję z Polski, trzeba zamówić instalację anteny satelitarnej, kupić dekoder oraz płacić abonament. Za tak zwany „Polish Super Pack” – zawierający Polsat 2, TVN24, ITVN, Kino Polska oraz wielojęzyczny kanał Euro News – trzeba zapłacić miesięcznie około 40 dolarów. To niemało. Stąd podejmowane w USA próby dużo tańszej internetowej emisji polskich programów telewizyjnych. Rzecz jednak w tym, że bywa to robione nielegalnie. W maju br. Polsat oraz TVN złożyły w sądzie w Chicago pozwy przeciwko serwisom „Polska Wizja” oraz „Telewizja Plus”. Stacje telewizyjne zarzuciły prowadzącym te serwisy nielegalną dystrybucję swoich programów telewizyjnych.

Do Stanów Zjednoczonych i Kanady dociera też – za pośrednictwem satelity Americom AMC IV – sygnał Telewizji Trwam. Można ją odbierać bez abonamentu, ale należy w tym celu zakupić w chicagowskiej siedzibie Radia Maryja antenę z dekoderem za 170 dolarów oraz znaleźć instalatora. Bowiem w odróżnieniu od pozostałych polskich kanałów satelitarnych, których promocją i reklamą zajmują się w USA firmy instalujące sprzęt do ich obioru, TV Trwam nie posiada komercyjnej sieci instalatorów i nie reklamuje się w polonijnych mediach.

Wojciech Minicz

REKLAMA

2091210109 views

REKLAMA

2091210415 views

REKLAMA

2093006876 views

REKLAMA

2091210700 views

REKLAMA

2091210846 views

REKLAMA

2091210990 views