0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedPolonia i prawda o Katyniu

Polonia i prawda o Katyniu

-

O Polonii i Ameryce


REKLAMA

Siedemdziesiąta rocznica zbrodni katyńskiej wymaga, by przypomnieć o roli Polonii Amerykańskiej w ujawnieniu prawdy o sprawcach katyńskiego mordu. Jest to także przyczynek do historii Polonii, jej niegdysiejszej siły i wpływów znacznie teraz pomniejszonych.

 

18 września 1951 roku Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych przyjęła rezolucję dotyczącą powołania „Komisji specjalnej do przeprowadzenia śledztwa w sprawie faktów, wydarzeń i okoliczności masakry w lesie katyńskim” – tak brzmiała oficjalna nazwa organu, określanego z reguły skrótowo mianem Komisji Katyńskiej Kongresu. W kierowanej przez kongresmana Ray’a Maddena ze stanu Indiana Komisji (stąd jej potoczna nazwa Komisja Maddena), rolę śledczego powierzono działaczowi polonijnemu z Chicago, późniejszemu kongresmanowi, Romanowi Pucińskiemu, który wraz z Johnem Mitchellem, sprawującym nadzór nad stroną prawną komisji, odegrał w niej główną rolę.

 

Powstanie Komisji było w znacznej mierze wynikiem starań Polonii. W dziesięcioosobowym składzie amerykańską społeczność polonijną reprezentowali: Roman Puciński z Illinois, Tadeusz Machrowicz z Michigan oraz Alvin O’Konski z Wisconsin. W pierwszym posiedzeniu Komisji wzięli też udział inni polonijni kongresmani, którzy wprawdzie nie mieli w niej prawa głosu, ale swą obecnością chcieli podkreślić znaczenie prac Komisji: John Kluczyński z Chicago, Illinois; Alfred Siemiński, New Jersey i Antoni Sadlak Connecticut.

 

Komisja zbierała materiały i przesłuchiwała świadków, głównie Polaków, ale też i cudzoziemców, na temat okoliczności mordu polskich oficerów. Prace komisji przypadły na okres zimnej wojny i konfliktu koreańskiego. Żył jeszcze Stalin-zleceniodawca mordu. Wszystko to nie pozostawało bez wpływu na możliwość gromadzenia informacji przez komisję. Roman Puciński, który jako główny śledczy prowadził przesłuchania, wspominał wiele lat później o kłopotach z przesłuchiwaniem świadków na sesji wyjazdowej w Londynie. Władze brytyjskie, najwyraźniej z obawy przed reakcją Moskwy, która zaprotestowała przeciw Komisji zaraz po jej powstaniu, odmówiły Amerykanom współpracy. W związku z tym członkowie Komisji nie mogli korzystać w Londynie z brytyjskich budynków rządowych, a przesłuchania musieli prowadzić w wynajmowanych pomieszczeniach hotelowych.

 

22 grudnia 1952 roku Komisja Katyńska przedstawiła Izbie Reprezentantów 49. stronicowy raport końcowy, w którym stwierdziła, że  masowej zbrodni na polskich oficerach i przywódcach polskiej inteligencji w lesie katyńskim w pobliżu Smoleńska dopuściła się – bez żadnych wątpliwości – sowiecka służba NKWD. Komisja wezwała też społeczność międzynarodową do powołania międzynarodowego trybunału dla osądzenia tej zbrodni. Wypracowane przez Komisję Maddena propozycje nie zostały zastosowane w praktyce. W życie nie weszła koncepcja postawienia sprawy katyńskiej na forum ONZ i osądzenia jej przed Międzynarodowym Trybunałem. Mimo funkcjonowania w latach pięćdziesiątych prozachodniej większości w ONZ, działanie na jej forum przeciwko interesom sowieckim było w praktyce niemożliwe.

 

W celu przypomnienia prac Kongresowej Komisji Katyńskiej staraniem jej głównego śledczego – Romana Pucińskiego – w 1988 roku drukarnia rządowa USA opublikowała reprint broszury zawierającej końcowy raport Komisji. W 2003 roku Kongres Stanów Zjednoczonych przekazał ambasadzie RP w Waszyngtonie 7 tysięcy stron kopii dokumentów z prac Komisji Katyńskiej stanowiących pełny zapis jej posiedzeń. Wśród nieznanych w Polsce materiałów znajdowały się, między innymi, szczególnie interesujące zeznania oficerów amerykańskich i brytyjskich, którzy będąc w niewoli niemieckiej uczestniczyli w ekshumacji przeprowadzanej w lesie katyńskim przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż, podczas okupacji tych terenów przez Niemców.

 

Końcowy raport Komisji Katyńskiej, wskazujący jednoznacznie na Związek Radziecki jako sprawcę mordu w Katyniu, był pierwszym na Zachodzie dokumentem tej rangi dotyczącym zbrodni, którą za wszelką cenę starała się zatuszować Moskwa. Najlepszym świadectwem znaczenia działań Komisji było rozpętanie przez Moskwę i Warszawę, w reakcji na prace Komisji, kampanii propagandowej, mającej na celu podtrzymanie kłamstwa katyńskiego.

 

Wojciech Minicz

REKLAMA

2091336084 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091336383 views

REKLAMA

2093132842 views

REKLAMA

2091336664 views

REKLAMA

2091336810 views

REKLAMA

2091336954 views