0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedImigrant na emeryturze - O Polonii i Ameryce

Imigrant na emeryturze – O Polonii i Ameryce

-

Starzeje się pokolenie solidarnościowej fali imigracyjnej, która w latach 80. ubiegłego stulecia dotarła do wybrzeży Ameryki. Kiedyś zaangażowani w politykę, dziś muszą martwić się o zabezpieczenie na jesień życia. Polski imigrant w USA czy Kanadzie często miewa kłopoty z wypracowaniem wymaganej prawem o ubezpieczeniach społecznych liczby lat, by zyskać świadczenia emerytalne. Bywa tak szczególnie w przypadku Polaków, którzy wyemigrowali do Ameryki w pełni wieku produkcyjnego, pracując wcześniej przez wiele lat w Polsce. Problemom tym ma położyć kres najnowsza umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Kanadą oraz, bardzo podobna w treści, umowa w tej sprawie między Polską i Stanami Zjednoczonymi.

Sygnowanie porozumień zapowiedziano na ten tydzień. Po ich ratyfikacji umowy mają wejść w życie w drugiej połowie bieżącego roku. Najważniejszym zapisem jest to, że okresy ubezpieczenia w Polsce, USA i Kanadzie, niezbędne do nabycia prawa do emerytury, będą sumowane.

REKLAMA

Jak podała „Gazeta Prawna”, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydzieli specjalne biuro do realizacji umów. Będą tam rozpatrywane m.in. wnioski o emeryturę lub rentę. Umowa daje możliwość uzyskania częściowych emerytur i rent z jednego lub z obu państw osobom pracującym w Polsce, USA i Kanadzie. Chodzi o osoby, które pracowały w obydwu państwach i mimo to nie mają wystarczających okresów ubezpieczenia do przyznania świadczeń w jednym z nich lub obydwu z nich. Jeśli więc ktoś przepracował w Polsce na przykład 20 lat, a w Kanadzie 5 lat, ZUS wyliczy najpierw emeryturę za 25 lat, a następnie proporcjonalnie określi jej wysokość dla 20 lat.

Dotychczasowo brak umowy o przyznaniu i wypłacie świadczeń z ubezpieczenia społecznego powodował, że instytucje ubezpieczeniowe każdego z tych państw stosowały własne przepisy.

Osoby, którym ZUS ustalił prawo do emerytury wyłącznie na podstawie polskich okresów ubezpieczenia (zanim umowa weszła w życie), po jej wejściu w życie będą miały prawo do złożenia wniosku o przeliczenie świadczenia, z uwzględnieniem okresów ubezpieczenia w Kanadzie.

Emerytura zostanie wyliczona na podstawie łączonych okresów ubezpieczenia w dwóch krajach. Dzięki temu świadczenie będzie wyższe. Umowa przewiduje, że wypłata świadczenia przyznanego w jednym państwie, na przykład w Kanadzie, będzie możliwa w Polsce. Polacy nie muszą więc obawiać się, że po powrocie do kraju nie będą otrzymywali pieniędzy na konto. Porozumieniom polsko-kanadyjsko-amerykańskim dotyczącym ubezpieczeń społecznych można tylko przyklasnąć, bo z pewnością ułatwią one żywot imigranta – emeryta.

Ale nadal największą przeszkodą dla imigranta, który na starość chce powrócić ze Stanów Zjednoczonych do Polski, są niekorzystne dla niego polskie przepisy podatkowe. W USA emerytura Social Security nieprzekraczająca $25, 000 rocznie jest całkowicie wolna od podatku. W Polsce emerytura z Ameryki o takiej wysokości traktowana jest przez tamtejszego fiskusa jako zwykły dochód i podlega opodatkowaniu w wysokości od 19 % do 30 %.

Obłożenie podatkiem amerykańskich emerytur w Polsce powoduje, że dla wielu imigrantów spędzenie jesieni życia w ojczystym kraju staje się bardzo kosztowne lub wręcz nieopłacalne. Pogłębia to jeszcze niski kurs dolara. Dlatego nie powiodły się liczne swego czasu inicjatywy wznoszenia w Polsce domów spokojnej starości dla emerytów z Ameryki. Kongres Polonii Amerykańskiej w kontaktach z władzami RP podnosi wprawdzie sprawę opodatkowania amerykańskich emerytur, ale strona polska twierdzi, że dawanie ulg podatkowych Polakom-emerytom z Ameryki byłoby niekonstytucyjne, bo takich ulg nie mają krajowi emeryci.

W tej sytuacji polskiemu imigrantowi-emerytowi bardziej niż powrót do Polski opłaca się zostać w USA, lub przeprowadzić do Meksyku, Ekwadoru czy innego państwa Ameryki Południowej. Zabiegają one o amerykańskich emerytów, oferując im nie tylko możliwość otrzymywania wolnej od podatku emerytury z USA ale też niskie koszty utrzymania i opieki zdrowotnej. W zamian za to do kraju, gdzie osiedlają się emeryci, płyną miliony dolarów w amerykańskich emeryturach. Uzyskane tą drogą środki finansowe wzmacniają gospodarkę i nie wymagają żadnych nakładów.

Skoro pojęli to inni, to może i władze w Warszawie zrozumieją w końcu, że można zarabiać na Polakach powracających na starość do kraju bez obkładania ich na dzień dobry drakońskim podatkiem dochodowym.
Wojciech Minicz

REKLAMA

2091257953 views

REKLAMA

2091258254 views

REKLAMA

2093054713 views

REKLAMA

2091258535 views

REKLAMA

2091258682 views

REKLAMA

2091258827 views