Wiele hałasu o ELD

fot.FleetBeat/Wikipedia

W ostatnich tygodniach w środowisku transportowców nie ma bardziej popularnego tematu niż elektroniczne dzienniki pokładowe (Electronic Logging Devices, ELD).

Wszyscy już wiedzą, że ostateczna data wprowadzenia tych urządzeń została ustalona na 18 grudnia tego roku. Niestety niektórzy, głównie ci, którzy nie są jeszcze posiadaczami urządzeń, wciąż mają nadzieję na przesunięcie tego terminu na czas bliżej nieokreślony. Takie oczekiwania spowodowane są przepychankami w Kongresie, które ewentualnie mogłyby doprowadzić do takiej sytuacji.

Niestety nic na to nie wskazuje. Trzymajmy się więc najbardziej prawdopodobnego scenariusza, który nie przewiduje żadnych zmian i zakłada wprowadzenie urządzeń 18 grudnia 2017 r. Wielu kierowców pyta, co się stanie, jeżeli nie zdążą z zakupem i instalacją ELD do tej daty? Związek Bezpieczeństwa Pojazdów Komercyjnych (Commercial Vehicle Safety Alliance, CVSA) przewidując, że na pewno znajdą się tacy kierowcy, przedstawiło zaplanowane kary. Na początek, nie chcąc karać zbyt drastycznie, CVSA zaproponował okres adaptacyjny, który będzie trwał od 18 grudnia do 1 kwietnia 2018 roku. W tym czasie inspektor dokonujący kontroli może nałożyć karę pieniężną lub tylko wręczyć ostrzeżenie – czytamy w oświadczeniu Federalnej Administracji Bezpieczeństwa Przewoźników (Federal Motor Carrier Safety Administration, FMCSA).

„Po 18 grudnia 2017 roku, jeżeli nie posiadasz AOBRD albo ELD, będziesz pociągnięty do odpowiedzialności. Kierowca może otrzymać karę pieniężną, ale nie może zostać zawieszony w czynnościach zawodowych – czyli otrzymać nakazu Out Of Service (OOS). Firma transportowa, która nadal będzie łamała prawo, zostanie objęta śledztwem federalnym. Okres trzech miesięcy pozwoli przewoźnikom, inspektorom i oficerom policji na dostosowanie się do nowej rzeczywistości” – wyjaśnił przedstawiciel FMCSA Duane DeBruyne.
Z dniem 1 kwietnia przyszłego roku kierowcy nie przestrzegający nowych przepisów będą karani zawieszeniem w wykonywaniu czynności zawodowych (OOS) na okres 10 godzin.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*