Trawka nie dla kierowców

Trawka nie dla kierowców

W ostatnich tygodniach Illinois dołączyło do grupy stanów, w których dozwolone będzie rekreacyjne używanie marihuany. Ciekawostką może być fakt, że jesteśmy pierwszym stanem, który wprowadził takie prawo poprzez legislaturę, a nie publiczne referendum. Dla kierowców ciężarówek, którzy chcieliby od czasu do czasu zrelaksować się za pomocą „trawki” nie mamy niestety dobrych wiadomości.

Z racji że fach zawodowego kierowcy CDL zaliczany jest do zawodów podwyższonego ryzyka, nowe przepisy stanowe nie dotyczą tej grupy zawodowej. Osoby ubiegające się o przyjęcie do pracy na stanowisko kierowcy będą musiały poddać się testowi na obecność narkotyków, tzw. pre-employment drug test, i oczywiście będą w programie wyrywkowych testów na obecność narkotyków. Tzw. random drug test upoważnia Departament Transportu do wysyłania kierowców na wyrywkowe testy na obecność narkotyków. Dodajmy także, że po zrobieniu takiego testu żaden kierowca nie może czuć się bezpiecznie, gdyż następnego dnia może dostać kolejne wezwanie. Rekordziści musieli poddać się aż trzem testom w ciągu jednego tygodnia. Na pocieszenie dodajmy, że zdarzają się szczęśliwcy, którzy w całej swojej karierze ani razu nie zostali wylosowani na wyrywkowe testy.

Od stycznia 2020 roku przepisy dotyczące testów na obecność narkotyków i alkoholu dla kierowców CDL zostaną zaostrzone. Obecnie tworzona jest specjalna baza danych, w której znajdą się nazwiska i informacje dotyczące każdego kierowcy, który nie przeszedł bądź odmówił uczestnictwa w testach. Będą tam również wyniki wszystkich badań, które dotychczas przeszedł, czyli te przed przyjęciem do pracy (pre-employment), wyrywkowe testy (random), jak i obowiązkowe testy po wypadkach (post-crash test).

Właściciele firm transportowych i niezależni wykonawcy nie będą zmuszani do uczestnictwa w tym programie. Natomiast wszystkie firmy transportowe zatrudniające kierowców po raz pierwszy będą miały obowiązek zgłaszania każdego pozytywnego wyniku testu. Mimo że przepisy wchodzą w życie od stycznia, rejestracja w nowym programie rozpocznie się już w październiku tego roku i obejmować będzie ubiegających się o pracę kierowców CDL oraz tych, którzy poprzednio nie przeszli testu i pragną wrócić do zawodu.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

fot.cytis/Pixabay.com

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*