Podwójna siła kontroli drogowej

Podwójna siła kontroli drogowej

Jeżeli uważacie, że obecnie służby drogowe zbyt rygorystycznie egzekwują prawo na autostradach, to poczekajcie do czerwca i lipca tego roku.

Związek Bezpieczeństwa Pojazdów Komercyjnych (Commercial Vehicle Safety Alliance, CVSA) to organizacja niedochodowa współpracująca z lokalnymi, stanowymi, terytorialnymi i federalnymi służbami odpowiedzialnymi za pojazdy komercyjne i bezpieczeństwo na drogach. Mówiąc prościej – to siły specjalne Departamentu Transportu.

Jeżeli będziecie mieli okazję napotkać ich na swojej drodze, skorzystajcie z rad tych, których dosięgła już ta wątpliwa przyjemność. Oto one:
1. Okaż kompletną współpracę podczas inspekcji
2. Nie dyskutuj
3. Nie konfrontuj
4. Uśmiechaj się

W czerwcu kierowcy zawodowi w Ameryce Północnej (USA, Kanada, Meksyk) będą poddani wzmożonym kontrolom drogowym przygotowanym przez CVSA.

Pierwsza akcja, pod nazwa International Roadcheck, ma miejsce co roku i za każdym razem jest poświęcana innym problemom. Tym razem w dniach od 5 do 7 czerwca inspektorzy będą zwracali specjalną uwagę na przestrzeganie godzin pracy przez kierowców pojazdów komercyjnych (hours-of-service, HOS). Powodem położenia większego nacisku właśnie na HOS są wyniki ubiegłorocznej kontroli. Trzydzieści dwa procent kierowców zawieszonych w czynnościach zawodowych podczas ubiegłorocznej trzydniowej międzynarodowej kontroli drogowej to właśnie osoby nie przestrzegające prawidłowych godzin pracy.

W większości przypadków będzie to rutynowa kontrola na poziomie pierwszym – Level 1, obejmująca 37 punktów. W jej zakres wchodzi zarówno sprawdzenie dokumentacji kierowcy, pojazdu, jak i kontrola sprawności mechanicznej ciężarówki.

Nie zdążymy jeszcze ochłonąć po audycie z czerwca, a tu już od 15 do 21 lipca rozpocznie się kolejna akcja – „Tydzień bezpiecznego kierowcy”. Tym razem na celowniku będą nie tylko kierowcy zawodowi, ale również kierowcy samochodów osobowych.

Niebezpieczne zachowania i przyzwyczajenia na drogach są przyczyną 88 proc. wypadków pojazdów komercyjnych i 93 proc. samochodów osobowych.

Aby nie paść ofiarą takiej kontroli i nie ponieść ewentualnych konsekwencji finansowych, musimy zwrócić szczególną uwagę na parę elementów. Najczęściej popełniane błędy to: nieprawidłowa zmiana pasa ruchu, jazda zbyt blisko poprzedzającego pojazdu, ewidentne przekraczanie limitów prędkości, nieprzestrzeganie znaków drogowych.

Tym razem członkowie CVSA, jak i oficerowie policji, nie tylko będą karali mandatami, ale również, albo przede wszystkim, będą nas pouczać – chcąc w ten sposób wyeliminować złe nawyki i tym samym poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks. We serve Truckers!

fot.Commercial Vehicle Safety Alliance/Facebook

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*