Od silnika po telefon – wyścig o klienta w branży ELD

fot.www.ccjdigital.com

Wydaje się, że nowe przepisy departamentu transportu dotyczące urządzeń i programów elektronicznych rejestrujących godziny pracy kierowców (Electronic Logging Devices, ELD) to istna kopalnia złota. Nowe firmy wyskakują z lewa i prawa jak grzyby po deszczu, oferując swoje usługi. Faktycznie, nie ma się co dziwić, biznes wydaje się intratny.

Po pierwsze, w większości przypadków przyszły klient musi kupić urządzenie – pokładowy komputer, który może być obsługiwany wyłącznie przez daną firmę. Produkcja takiego elektronicznego gadżetu to z reguły groszowe sprawy, a sprzedawany jest za kilkaset dolarów. Po drugie i najważniejsze, nabywca musi podpisać kontrakt i od tego momentu jest związany z danym usługodawcą na dłuższy czas i musi uiszczać miesięczne opłaty za wykonany serwis.

Ponieważ konkurencja na rynku naprawdę podniosła poprzeczkę i coraz trudniej przebić się do potencjalnego klienta, przedsiębiorstwa zaczęły szukać sposobów na zmniejszenie kosztów i tym samym przyciągnięcie użytkowników. Okazało się, że kosztowny komputer z ekranem znajdujący się w kabinie ciężarówki można zastąpić telefonem lub innym urządzeniem mobilnym (laptop, iPad itp.). Jedyny wymóg to połączenie przewodami z komputerem silnika.

Następnym krokiem, który może dać przewagę nad konkurencją, jest zmniejszenie kosztów miesięcznych serwisów. Obecnie ceny kształtują się od kilku do kilkudziesięciu dolarów miesięcznie, w zależności od skali świadczonych usług. Okazuje się jednak, że wielu dystrybutorów jest niewiarygodnych, w razie potrzeby ciężko się z nimi skontaktować, a jedyną częścią zawartego kontraktu, którą realizują w stu procentach, jest ściąganie comiesięcznego ryczałtu z naszego konta.

W zeszłym tygodniu pojawiła się wiadomość, która może zainteresować zawodowych kierowców. Znana firma produkująca silniki Cummins postanowiła dorzucić swoje pięć groszy i dołączyć do wyścigu o klienta w branży ELD. Powstało oprogramowanie pod nazwą ZED Connect, oferujące usługi na bazie telefonów komórkowych. Adresatami są głównie właściciele małych firm transportowych.

W ofercie (poza podstawową funkcją podliczania godzin pracy) można znaleźć m.in. różnego rodzaju raporty, mapy z drogami uwzględniającymi pojazdy komercyjne itp. Koszt podłączenia do silnikowego komputera wynosi 200 dolarów. Firmy korzystające z ZED Connect mają dostęp do portalu „zarządzania flotą”, gdzie na bieżąco można śledzić wszystkie ciężarówki, sprawdzać godziny pracy kierowców czy mieć dostęp do raportów z inspekcji drogowych bądź przeprowadzonych napraw.

Cummins jest na amerykańskim rynku już od kilkudziesięciu lat, mamy więc prawo przypuszczać, że ostatni zaoferowany przez nich produkt będzie wiarygodny, trwały i wart polecenia. Nie chcemy jednak, żeby czytelnicy opierali się wyłącznie na naszych opiniach. Zachęcamy do samodzielnej weryfikacji. Więcej informacji na temat ZED Connect znajdziecie ściągając aplikację Zed Connect Inc. dostępną w Apple Store.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks. We serve Truckers!

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*