Limity prędkości dla ciężarówek

Limity prędkości dla ciężarówek

Nawet w okresie wakacyjnym sektor transportu musi mierzyć się z nowymi pomysłami polityków. Najnowsza inicjatywa, zarówno demokratów, jak i republikanów, dotyczy ograniczników prędkości dla ciężarówek klas 7 i 8, czyli tych największych.

Sama idea nie jest najnowsza (przeleżała w kongresowych szufladach ponad 10 lat), ale po raz pierwszy został przedstawiony projekt ustawy, który jest tak sprecyzowany. Gdyby ustawa weszła w życie, to wszystkie nowe ciężarówki klasy 7 i 8 musiałyby być wyposażone w ograniczniki prędkości, które zezwalałyby na poruszanie się tylko do 65 mil na godzinę. Dodatkowo pojazdy komercyjne, które są już wyposażone w takie urządzenia, musiałyby je przeprogramować i dostosować do zalecanej prędkości.

W tym wszystkim jest jedna dobra wiadomość. Właściciele pojazdów, które obecnie nie posiadają ograniczników prędkości, nie będą zmuszeni do ich nabywania i instalowania.

Śledząc historię limitów prędkości na amerykańskich drogach z łatwością możemy dostrzec, iż prawo z dekady na dekadę zezwalało na coraz szybszą jazdę. Pierwsze ograniczenie prędkości w dziejach USA zostało ustalone w 1901 roku w stanie Connecticut. Na terenie zabudowanym można było poruszać się z szybkością 12 mil na godzinę, a poza terenem zabudowanym – nawet do 15 mil na godzinę.

Jak widać, legislatorzy stanowi decydują już prawie od 120 lat, jednakże federalne prawo nie zezwala na samowolkę. W 1974 rząd federalny ustalił ogólnokrajowe ograniczenie prędkości, które wynosiło 55 mil na godzinę. Stany, które nie chciały dostosować się do tego wymogu, nie otrzymywały rządowych pieniędzy na remonty autostrad. Dzięki takiemu posunięciu, już w pierwszym roku po wprowadzeniu prawa w całych Stanach było o 4 tysiące mniej ofiar wypadków drogowych.

Restrykcje złagodzono dopiero w 1987 r., kiedy zezwolono na prędkość 65 mil na godzinę na autostradach na terenach niezabudowanym. Wreszcie w 1995 r. decyzję o maksymalnych prędkościach na drogach oddano całkowicie w ręce stanowych polityków. Od tamtego czasu we wszystkich stanach systematycznie podnoszono limity. Do dziś już w 41 stanach można poruszać się z szybkością przynajmniej 70 mil na godzinę, z tego w sześciu do 80, a w Teksasie nawet do 85 mil na godzinę na wyznaczonych drogach.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

fot.123RF

Categories: Kierowcy, Truck

Comments

  1. Takilos
    Takilos 27 lipca, 2019, 17:15

    Najpierw kongresmeni sami powinni zablokować swoje samochody na 65 mph. i pojeździć z blokadą np. 3 miesiące. Dopiero po tym czasie powinno odbyć się głosowanie.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*