Koło ratunkowe właścicieli ciężarówek: faktoring

Koło ratunkowe właścicieli ciężarówek: faktoring

Płynność finansowa jest podstawą każdego biznesu. Wiele firm transportowych przekonało się o tym w bolesny sposób. Nie potrafiąc przewidywać nadchodzących, niespodziewanych wydatków doprowadzali się do skrajnego zadłużania, co w efekcie w wielu wypadkach kończyło się bankructwem.

Dla przeciętnego zjadacza chleba termin „faktoring” jest zupełnie obcy. Tymczasem dla wielu przewoźników jest to ostatnie koło ratunkowe, które pozwala na utrzymanie się na powierzchni.

W transporcie w większości wypadków zapłata za wykonaną usługę jest z reguły opóźniona o kilka tygodni. Natomiast firmy zajmujące się faktoringiem wypłacają pieniądze w krótkim czasie po okazaniu im faktur za przewóz towaru. Oczywiście nie robią tego za darmo i za wykonaną usługę pobierają najczęściej jakiś procent od należnej sumy.

Wielu właścicieli ciężarówek decyduje się na współpracę z nimi, aby mieć stały, systematyczny dopływ gotówki, czym eliminują ryzyko utraty biznesu. Niestety i na rynku firm faktoringowych są jednostki lepsze i gorsze. Poniżej podajemy kilka wskazówek, na które każdy potencjalny klient powinien zwrócić uwagę.

Szybkie pieniądze. Jeżeli firma faktoringowa nie oferuje gotówki w ciągu 24 godzin, to nie rób z nimi żadnych transakcji. Poszukaj szybszej!

Indywidualne podejście. Dobrze funkcjonujące biuro faktoringowe powinno wyznaczyć jednego menadżera, który będzie odpowiedzialny za twoje konto. Powinna to być osoba kompetentna, znająca odpowiedzi na twoje pytania i orientujące się w biznesie transportowym.

Dodatkowe usługi. Najlepsze firmy faktoringowe poza szybkim transferem pieniędzy oferują dodatkowe usługi dla właścicieli pojedynczych ciężarówek i małych przewoźników. Mogą się do nich zaliczać:
– karty paliwowe
– darmowe czeki kredytowe
– 24-godzinny dostęp do internetowego konta
– ubezpieczenia dla nowo powstałych firm transportowych
– bezpłatny dostęp do portali, które oferują ładunki

Finansowanie na podstawie kopii dokumentów. Jak najszybsze otrzymanie gotówki w wielu wypadkach jest podstawą dalszej egzystencji na rynku pracy, dlatego akceptacja kopii, faksów czy zeskanowanych dokumentów jest tak istotna. Wymóg dostarczenia oryginalnych dokumentów wielokrotnie opóźniłby wypłatę funduszy nawet o kilka dni. Zawsze szukaj faktoringów, które aprobują kopie dokumentów.

Minimalna liczba transakcji lub minimalne kwoty. Każdy wykonawca powinien mieć swobodę wyboru, którą fakturę chce spieniężyć. Plan nielimitowany pozwala na finansowanie dowolnej liczby faktur na dowolną sumę.

Zaliczki na paliwo. Zawsze wybierajcie firmę faktoringową, która oferuje program „fuel advances for Truckers”, czyli zaliczki na paliwo. Wiele z nich posiada programy, które pozwalają na zaliczki paliwowe nawet do 50 proc. już w momencie, kiedy towar zostanie podjęty przez wykonawcę.

Non-recourse kontra recourse. Powinieneś posiadać opcję wyboru pomiędzy dwoma rodzajami faktoringu. Faktoring typu recourse pociąga ciebie do odpowiedzialności w razie niezapłaconej faktury, natomiast w wypadku non-recourse odpowiedzialnością obciążona jest firma faktoringowa. Oba programy mają swoje plusy i minusy. Powinieneś je poznać i podjąć ostateczną decyzję.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS! We serve Truckers!

fot.Depositphotos.com

Categories: Kierowcy, Truck

Comments

 1. Wicher
  Wicher 7 listopada, 2019, 12:49

  No tak, jak inaczej dać radę, gdy kontrahenci nie płaca na czas…faktoringu jest tu świetnym rozwiązaniem

  Reply this comment
  • IK
   IK 8 listopada, 2019, 09:39

   Lepszym niż kredyt, ale wciąż nie mam przekonania.. korzystasz?

   Reply this comment
   • Jakub
    Jakub 11 listopada, 2019, 03:47

    wielu nie jest przekonanych,bo jesteśmy przyzwyczajeni do kredytów, ale warto spróbować i się przekonać

    Reply this comment
   • Wicher
    Wicher 12 listopada, 2019, 14:56

    Zdecydowanie lepszym niż kredyt! Z wielu względów! Osobiście nie,ale kumpel korzysta

    Reply this comment
    • IK
     IK 13 listopada, 2019, 08:30

     I jak mu się to sprawdza? w jakiej branży działa?

     Reply this comment
     • zina
      zina 13 listopada, 2019, 11:08

      no wlaśnie, ja bardzo pilnie potrzebuję czegoś takiego i sądzę ze faktor może mi pomóc, tylko jak wybrać odpowiednią firmę?

     • Wicher
      Wicher 13 listopada, 2019, 15:16

      Sprawdza mu się nieźle, niedawno zaczął ale widzi efekty. On akurat w transporcie

     • IK
      IK 14 listopada, 2019, 09:05

      O, ja w logistyce więc powinno i u mnie dać radę. Jaki faktoring?

     • Anonim
      Anonim 15 listopada, 2019, 05:46

      Ja jestem z branży transportowej i z doświadczenia mogę wam polecić smeo. Zadzwonicie to konsultat rozwieje wasze watpliwosci

     • Wicher
      Wicher 15 listopada, 2019, 12:50

      @IK pełny

     • IK
      IK 18 listopada, 2019, 08:46

      I u kogo jest?

 2. Karol
  Karol 19 listopada, 2019, 14:35

  Z tego co czytałem to rynek transportowy jak i budowlany cierpią najbardziej z powodu nieterminowości

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*