0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKierowcyKlucz do sukcesu – opony

Klucz do sukcesu – opony

-

fot.123RF Stock Photos

Każdego roku, zarówno przed latem, jak i zimą, jeden temat powraca jak bumerang: opony. Okazuje się, że związane z nimi defekty znajdują się w pierwszej trójce najczęściej wykrywanych usterek, co powoduje wzrost punktów karnych CSA (Compliance, Safety, Accountability).

Głównym defektem jest zużyty bieżnik, dlatego chcąc pomóc naszym czytelnikom w ominięciu tego problemu, przedstawiamy cztery najczęstsze czynniki prowadzające do takiego stanu rzeczy.

REKLAMA

1. Wybór nieodpowiednich opon
Najczęstszym błędem jest używanie opon przeznaczonych na długie dystanse przez ciężarówki operujące na lokalnych, regionalnych trasach. Długodystansowe opony są stworzone do przenoszenia innych obciążeń niż „lokalne” ogumienie. Ciągłe zatrzymywanie i ruszanie, ostre i częste zakręty, nierówna nawierzchnia – to tylko niektóre czynniki powodujące szybsze i nierównomierne zużycie bieżnika.

2. Nieprawidłowe ciśnienie powietrza
Według programu Federalnej Administracji Bezpieczeństwa Przewoźników (Federal Motor Carrier Safety Administration, FMCSA) opona, w której ciśnienie jest niższe niż 50 procent maksymalnego ciśnienia, jest uważana za niezdatną do dalszego użytkowania. Przekładając to na „cennik” CSA, może to nas kosztować 8 punktów karnych. Ciśnienie należy sprawdzać codziennie, szczególnie w ekstremalnych warunkach pogodowych. Różnica nawet 5 psi pomiędzy oponami na osi sterującej może doprowadzić do ściągania ciężarówki na stronę z niższym ciśnieniem. Również różnica ciśnienia pomiędzy oponami bliźniakami doprowadzi do szybszego i nierównomiernego zużycia bieżnika.

3. Zbieżność i balans
Chcesz jeździć w komfortowych warunkach, bez zbędnych wibracji, drgań i odgłosów? Wybalansuj opony. Przedłuży to również ich dyspozycyjność. Wielu specjalistów uważa, że dla lepszej żywotności opon ustawienie zbieżności kół tylko na przedniej osi nie jest wystarczające. Polecają, aby wszystkie koła ciągnika były odpowiednio zmierzone i ustawione. Chcąc zadbać o opony na naczepie, należy zwrócić baczniejszą uwagę na piąte koło (dla niewtajemniczonych jest to element ciągnika, do którego przypina się naczepę). Poleca się, aby serwis, smarowanie i regulowanie odbywało się przynajmniej co 90 dni albo 30 tys. mil – w zależności od tego, co nastąpi pierwsze.

4. Nieprofesjonalny montaż ogumienia
Opony, które zostały nieprawidłowo osadzone na feldze, nie mają najmniejszych szans, aby osiągnąć swój potencjał. Powierzchnia źle założonej opony styka się z drogą pod złym kątem, powodując nierównomierne zużycie. Ten sam problem występuje, jeżeli na jednej osi są opony różnych rozmiarów (a nawet różnych firm) lub różniące się zużyciem bieżnika. Nawet tak mała różnica jak 4/32 powoduje przedwczesne wytarcie.

Powinniśmy dodać jeszcze jeden punkt i chyba najważniejszy, czyli rola kierowcy. To on robi inspekcje przedwyjazdowe, to on mierzy ciśnienie i to w końcu od jego stylu jazdy zależy, w jakim stanie będzie znajdowało się ogumienie na naszym sprzęcie.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

REKLAMA

2091207879 views

REKLAMA

2091208180 views

REKLAMA

2093004639 views

REKLAMA

2091208461 views

REKLAMA

2091208614 views

REKLAMA

2091208759 views