Kierowca też człowiek, czyli 10 wskazówek dietetycznych nie tylko dla kierowcy

Kierowca też człowiek, czyli 10 wskazówek dietetycznych nie tylko dla kierowcy

Kierowca ciężarówki też człowiek i potrzebuje chwili oddechu. Stąd dziś temat bardziej ludzki, aczkolwiek niezwykle ważny. Współpraca z facebookową stroną Irontrucker zaowocowała wieloma poradami zdrowotnymi, którymi u progu nowego roku chcemy się z wami podzielić.

Na podstawie 150 sondaży dietetycznych w miejscach na świecie, gdzie ludzie żyją najdłużej, stworzono przewodnik optymalnej diety długowiecznych ludzi, którego szczegóły znalazły się w bestsellerze „Blue Zones”. Jeżeli choćby parę z poniższych dziesięciu punktów wprowadzisz w swoje życie, z pewnością poprawisz jego jakość, a na pewno długość.

1. Zasada 95/5
Jedz warzywa i owoce. 95 procent pożywienia powinny stanowić owoce, warzywa, zboża i fasole. Jako dodatek (w małych ilościach) do sałatek i warzyw używaj oliwy z oliwek.

2. Ogranicz spożycie mięsa
Traktuj mięso jak rarytas, które spożywasz raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu, a którego porcja nie powinna być większa niż talia kart. Unikaj przetworzonych produktów mięsnych, typu hot dogi, bekon czy kiełbasa.

3. Jedz ryby
Spożywaj ryby do trzech razy w tygodniu. Najlepszy wybór to dziko odłowiony łosoś albo mniejsze ryby, takie jak sardynki, pstrągi, snappery, dorsze, czy sardele. Porcja nie powinna być większa od powierzchni środka dłoni.

4. Ogranicz nabiał
W miarę możliwości staraj się unikać nabiału. Jeżeli już musisz jeść ser, niech będzie to ser owczy bądź kozi. Z jajkami również ostrożnie – nie więcej niż trzy tygodniowo.

5. Codzienna dawka fasoli
Fasolę powinniśmy jeść kilka razy dziennie (za każdym razem około 1 filiżanki), rozkładając ją wszystkie posiłki i dbając o różnorodność. Zalicza się tu nawet tofu. Fasole zawierają najwyższej klasy białko i błonnik. Kupując fasolę w puszkach, należy unikać wszelkich dodatków, typu cukier, sól i innych.

6. Redukujemy cukier
Maksymalnie konsumujemy do 28 gram cukru (7 małych łyżeczek) dziennie. Słodycze i ciasta zachowaj na specjalną okazję. Czytaj informacje na opakowaniach produktów i unikaj tych, które zawierają więcej niż 8 gram cukru. Jeżeli już musisz słodzić swoją kawę lub herbatę, najlepiej używaj organicznego miodu.

7. Najlepsza przekąska – orzechy
Jedz garść orzechów dziennie. Próbuj różnych gatunków, aby się nie „przejadły” i nie znudziły. Omijaj te, które są pokryte warstwą cukru.

8. Ostrożnie z chlebem
Tylko chleb pełnoziarnisty albo robiony na prawdziwym zakwasie wchodzi w rachubę. Limit to dwie kromki dziennie. Kiedy masz ochotę na placki kukurydziane – tortillas, wybieraj te, które są zrobione z pełnych ziaren (whole grain corn), nie z mąki. Unikaj białego chleba.

9. Powiedz „nie” przetworzonej żywności
Staraj się, aby w twoim jadłospisie znajdowało się tylko pełnowartościowe jedzenie, a jeżeli trafi się żywność przetworzona, to z maksymalnie pięcioma składnikami. Praktyczni Amerykanie tak upraszczają tę zasadę żywieniową: unikaj żywności, która została wytworzona w fabryce, jedz tę, która wyrosła na roślinie.

10. Pij głównie wodę
Pij sześć szklanek wody dziennie. Niesłodzona herbata i kawa również są wskazane. Jeżeli wieczorna lampka wina (maksymalnie dwie) pozwoli ci na lepszy relaks, nie odmawiaj sobie, chyba że jesteś w trasie. Unikaj wszelkich napojów słodzonych i gazowanych.

Mamy nadzieje, że podane wskazówki pozwolą wam na rozpoczęcie nowego roku w zdrowiu. Życzymy szczęścia i powodzenia na drogach, tyle samo powrotów co wyjazdów. Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks. We serve Truckers!

fot.Pexels.com

Categories: Kierowcy

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*