Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Ileż to razy wjeżdżając na wagę kierowcy ciężarówek zadają sobie to pytanie: „Ciekawe, czy mnie dzisiaj ściągną?”. Ile razy rozmawiając z chłopakami na CB kierowcy dochodzą do wniosku, że oficerowie uwzięli się właśnie na nich i na pewno zatrzymają ich do inspekcji, nawet jeśli ciężarówka jest nowa, a ładunek prawidłowo zważony. Ileż to razy…

Faktycznie, nie można wykluczyć, że któryś z oficerów zapamiętał was z poprzednich inspekcji i szuka dziury w całym, ale w większości przypadków prawda jest bardziej prozaiczna. Ilekroć dane waszej firmy (numer DOT) pojawiają się na ekranie komputera pracownika departamentu transportu, tyle razy na pierwszym miejscu pokazują się wyniki systemu ISS.

To właśnie Inspection Selection System (ISS) jest kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy wasza ciężarówka zostanie poddana inspekcji czy też nie. Na tym samym systemie bazują również programy zezwalające na omijanie wag (Weight station bypass).

Skala ISS waha się od zera do stu punktów. Jeżeli podczas przejazdu przez wagę nie zostały zauważone zewnętrzne usterki ciężarówki (obluzowane części, przepalone światła, przebite opony itp.), a wynik waha się od 1 do 49 punktów, to kierowca dostaje zielone światło.

Przy punktacji od 50 do 74 punktów pojawia się światło żółte, które oznacza, że jesteś na liście zagrożonych i możesz (ale nie musisz) zostać wytypowany do inspekcji. Powyżej 75 punktów inspekcja jest pewna.

Wielu właścicieli firm zwraca się do nas z pytaniem, co można zrobić, aby obniżyć ten wynik. Obserwując firmy, które mogą pochwalić się najniższymi wynikami ISS, wyciągnęliśmy następujące wnioski:

– Postaw na bezpieczeństwo. Trzeba uświadomić sobie, że niski wynik ISS jest skutkiem pracy całego zespołu, poczynając od kierowcy, poprzez dyspozytora, mechanika i na administracji kończąc. Każdy z nich ma do wykonania jakieś odpowiedzialne zadania i nie może pozwolić sobie na ich omijanie czy lekceważenie.

– Zrozum, które wykroczenia (w danej firmie) są popełniane najczęściej i jaki mają wpływ na wynik ISS. Do najczęstszych przewinień znajdujących się na szczycie w punktacji ISS znajdują się niebezpieczna jazda i przekroczenie dozwolonych godzin pracy.
Reaguj natychmiast, kiedy tylko pojawi się problem. W obecnych czasach, kiedy niedobór kierowców jest tak dotkliwy, kierownictwo może nie reagować na przykład na niebezpieczną jazdę kierowcy w obawie przed jego odejściem. Jednakże nieprzeprowadzenie z kierowcą odpowiedniej rozmowy może doprowadzić do jeszcze większych problemów, a nawet tragedii.

– Na koniec trzy magiczne słowa – szkolenia, szkolenia, szkolenia. Wiedza popłaca i jak mawia jeden z naszych zaprzyjaźnionych oficerów DOT: niewiedza nie usprawiedliwia. Proszę pamiętać, że bezpieczeństwo całej firmy nie jest odpowiedzialnością jednej osoby. To jest grupowy obowiązek.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

 

fot.123RF Stock Photos

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*