Jak założyć firmę transportową. Nasz przewodnik (część 1)

Jak założyć firmę transportową. Nasz przewodnik (część 1)

Już za kilka tygodni przywitamy nowy rok, a co za tym idzie, trzeba będzie zmierzyć się z noworocznymi postanowieniami. Większość z nas stawia sobie wyzwania dotyczące naszej formy fizycznej czy zdrowia. Ale niektórzy stawiają wszystko na jedną kartę i uważają, że początek roku to najlepszy okres na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, czyli przejście „na swoje”. Piszemy o tym już teraz, gdyż co roku właśnie o tej porze roku zaczynają się telefony z zapytaniami o otwarcie własnej firmy transportowej. Uprzedzając je, jak również żeby rozwiać wszystkie niewiadome, przedstawiamy przewodnik pt. „Ile kosztuje założenie firmy transportowej”.

Na wstępie ostrzeżenie. Zakładanie korporacji powinno odbywać się według pewnych zasad. Wielokrotnie zdarzało się, iż do naszego biura trafiali klienci, których pierwszym krokiem w kierunku niezależności zawodowej był zakup ciężarówki. Potem okazywało się, że aby wyjechać w trasę, potrzebne są jeszcze grube tysiące dolarów, a pieniędzy już nie ma, gdyż zostały przeznaczone na zakup pojazdu. Pamiętajcie, wiedza jest podstawą każdego biznesu, a więc pierwszym krokiem powinna być konsultacja, dzięki której posiądziecie orientację pozwalającą na prawidłowy start.

Koszty początkowe. Aby otworzyć firmę transportową, trzeba się liczyć z wydatkami rzędu od 6 do 15 tys. dol. (nie licząc kosztów ciągnika i przyczepy). Począwszy od rejestracji, wraz z dokumentacją, na którą średnio trzeba wydać od 900 do 1800 dol., poprzez tablice rejestracyjne (IRP plates), kosztujące w granicach od 500 do 3 tys. dol. za ciężarówkę, aż po rożnego rodzaju podatki stanowe i federalne (np. Heavy Vehicle Use Tax), jak też specyficzne zezwolenia.

Kupno ciężarówki. Tak jak z samochodami osobowymi, pada odwieczne pytanie – kupić pojazd nowy czy używany? Decyzję pozostawiamy wam. Zdania są podzielone i każda strona ma swoje plusy i minusy. Kupno ciągnika siodłowego to wydatek rzędu 15 tys. dol. za używany do 175 tys. dol. za nowy. Nabywając pojazd na raty musimy się liczyć z zadatkiem pomiędzy tysiąc a 10 tys. dol., w zależności od rodzaju i rocznika.

Koszty stałe i zmienne. Generalnie wydatki na nową firmę można podzielić na dwa rodzaje, stałe i zmienne. Do kosztów stałych zaliczamy wydatki przewidywalne, takie jak cena ciężarówki, regularna konserwacja, coroczne zezwolenia, podatki i ubezpieczenie. Niespodziewane naprawy, mandaty, koszty paliwa – to już koszty zmienne, które z reguły pochłaniają około 60-70 proc. ogólnych nakładów.

Numer US DOT. Każda nowo zarejestrowana firma transportowa musi posiadać numer wydany przez Departament Transportu (US DOT number), który jest darmowy. Żeby jednak móc przewozić towary po amerykańskich drogach, potrzebny jest numer MC (Motor Carrier number), a koszt rejestracji MC/US DOT to na dzień dzisiejszy 300 dolarów.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks. We serve Truckers!

fot. 123 RF

Categories: Kierowcy, Truck

Comments

  1. Anonim
    Anonim 30 listopada, 2019, 15:29

    prosze mi udostepnic artykuly z informacjami o zalozeni i prowadzeniu firmy truckerskiej w usa dziekuje z gory
    moj email barbara.d.kot@gmail.com

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*