Inspektorze, nie budź kierowcy

Inspektorze, nie budź kierowcy

Do świąt pozostało jeszcze parę tygodni, a departament transportu (DOT) już zafundował wszystkim kierowcom zawodowym mały prezent.

Za niektórymi z wag (weight station) ciągnie się dość ponura reputacja. Ponieważ kierowcy ciężarówek lubią dzaielić się ze sobą informacjami, to wszyscy wiedzą, na której z wag trzeba wyjątkowo uważać i który z pracujących tam inspektorów jest czarnym charakterem. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że jeśli chce się znaleźć jakiś problem w ciężarówce czy w spedycyjnych dokumentach, to się go znajdzie.

Podchodząc logicznie do problemu i wiedząc, że określony „Chicken Cup” – kurnik (czyli waga w slangu kierowców zawodowych) jest nieczynny w nocy, lepiej przejechać parę mil więcej i zatrzymać się na odpoczynek już za wagą.

Problem w tym, że przedstawiciele DOT też wiedzą o tej praktyce. Wielokrotnie o poranku kierowców budziło pukanie do kabiny, a ich zmęczonym oczom ukazywała się twarz inspektora DOT lub CVSA (Commercial Vehicles Safety Alliance), który oświadczał, iż ciężarówka będzie teraz poddana inspekcji. Zresztą podobne sytuacje miały miejsce nie tylko w pobliżu wag i portów wjazdowych do poszczególnych stanów. Kierowcy byli wyrywani ze snu i poddawani inspekcjom o najróżniejszych porach i w najróżniejszych miejscach, co zakrawało na szykanowanie.

W październiku tego roku CVSA zaproponowało pewne zmiany, ale dopiero teraz, pod koniec listopada, ujrzały one światło dzienne. We wznowionym przewodniku dla CVSA jest propozycja, aby inspektorzy nie zakłócali czasu (nie przeprowadzali inspekcji) kierowcom, którzy nie są na służbie, albo śpią w kabinie ciężarówki, która jest prawidłowo zaparkowana. I chociaż ta zasada nie jest prawem, przewodnik CVSA traktuje ją jako „prawo niepisane”, którego wszyscy inspektorzy powinni przestrzegać.

Według Collina Mooneya, dyrektora zarządzającego CVSA, inspektorzy nadal mogą kontrolować kierowców, kiedy ci parkują nielegalnie i żądać, aby przestawili swój pojazd. „Jeżeli jednak parkują oni w bezpiecznym, legalnym miejscu, nie jest wskazane budzenie kierowcy z zamiarem dokonania inspekcji”, dodaje Mooney.

Dodatkowo nie zaleca się, aby w momencie kontrolowania pojazdu, na pokładzie którego jest dwóch kierowców, budzić tego, który w danej chwili odpoczywa. Z pomocą obecnej technologii i dzienników pokładowych – ELD, wszystkie potrzebne informacje są w zasięgu ręki inspektora i nie ma potrzeby przerywać odpoczynku kierowcy, który akurat nie jest na służbie.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks. We serve Truckers!

fot.pxhere.com

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*