Inspektor pod ciężarówką, czyli kontrole CVSA

fot.mdta.maryland.gov

O naszych znajomych ze Związku Bezpieczeństwa Pojazdów Komercyjnych (Commercial Vehicle Safety Alliance, CVSA) musimy wspomnieć przynajmniej raz do roku, a to za przyczyną międzynarodowej inspekcji drogowej, International Roadcheck, której są głównymi organizatorami.

Międzynarodowa, bo odbywa się na terenie trzech krajów Ameryki Północnej i jest sponsorowana przez trzy państwowe departamenty transportu: amerykański Federal Motor Safety Administration, kanadyjski Council of Motor Transport Administration oraz meksykański Secretaría de Comunicaciones y Transportes.

Tegoroczna inspekcja odbędzie się od 6 do 8 czerwca. Każdego roku tematem przewodnim kontroli jest inny aspekt bezpieczeństwa drogowego. W czerwcu inspektorzy będą zwracali główną uwagę na zabezpieczenie ładunku.

Oficerowie CVSA, przez wielu zawodowych kierowców nazywani również siłami specjalnymi departamentu transportu, będą przeprowadzali (w większości przypadków) inspekcje na poziomie pierwszym.

Tym, którzy nie mieli jeszcze przyjemności stanąć oko w oko z inspektorem CVSA przypominamy, że przed każdą inspekcją muszą oni poinformować kierowcę, jaką inspekcję będą przeprowadzali. W praktyce brzmi to tak: „Hi, my name is officer ……. and I will perform North American Standard Level 1 Inspection”.

Inspekcja ta składa się z 37 punktów i pozwala kontrolującemu na przegląd dokumentacji kierowcy, ładunku, jak i stanu technicznego pojazdu.

Etap pierwszy to okazanie prawa jazdy, karty medycznej, dziennika pokładowego, dokumentacji pojazdu i ładunku. Etap drugi, czyli inspekcję pojazdu, zazwyczaj rozpoczyna sprawdzenie pasów bezpieczeństwa. Następnie system hamulcowy, zabezpieczenie ładunku, piąte koło, system wydechowy, rama ciągnika, rama naczepy i jej ogólny stan, system paliwowy (czy nie ma przecieków), układ kierowniczy, zawieszenie, opony i felgi, lampy – światła, stan wycieraczek do szyb itd.

Jedna z faz inspekcji wymaga, aby inspektor wszedł pod wasz pojazd. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest zrozumienie wszystkich znaków, które będziecie od niego otrzymywali. Jeżeli czegoś nie jesteście pewni, należy zapytać ponownie i upewnić się, że współpraca podczas inspekcji będzie przebiegała bezpiecznie i gładko. Z doświadczenia wiemy, że niejednokrotnie ma to znaczny wpływ na końcowy wynik kontroli.

Przed wyjazdem w trasę prosimy, aby dokładniej niż zazwyczaj sprawdzić swoje osiemnastokołowce i nie lekceważyć czerwcowej inspekcji, gdyż International Roadcheck to największa tego typu akcja na świecie. Wystarczy przytoczyć dane z ostatnich lat – w ciągu 72 godzin w całej Ameryce Północnej co minutę sprawdzano siedemnaście ciężarówek i autobusów.

Operacja International Roadcheck w swojej 30-letniej historii może poszczycić się przeprowadzeniem ponad 1,5 miliona inspekcji drogowych.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy All About Trucks. We serve truckers!

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*