Inspekcja za inspekcją

Inspekcja za inspekcją

Jeszcze się dobrze nie otrząsnęliśmy po ostatniej ogólnokrajowej kontroli drogowej zafundowanej nam przez Związek Bezpieczeństwa Pojazdów Komercyjnych (Commercial Vehicle Safety Alliance, CVSA), a tu na horyzoncie pojawiają się dwie kolejne.

O jednej z nich, pod nazwą „Tydzień Bezpiecznego Kierowcy”, pisaliśmy wcześniej, ale przypominamy, że będzie ona miała miejsce na terenie całego kraju od 15 do 21 lipca. Kontrolowane będą zarówno pojazdy komercyjne, jak i osobowe, a celem akcji jest, jak sama nazwa wskazuje, zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Kolejną akcją zaplanowaną przez CVSA będzie „Brake Safety Week”, czyli tydzień bezpiecznych hamulców. Organizacja zapowiada, że w ciągu siedmiu dni, od 16 do 22 września, będzie starała się odnaleźć jak największą ilość ciężarówek z niesprawnymi hamulcami i usunąć je z amerykańskich autostrad.

Kierowcy pojazdów komercyjnych będą zmuszeni poddać się inspekcji na poziomie 1 (Level 1 Inspection), która składa się z 37 punktów. Oczywiście większy nacisk niż zazwyczaj będzie położony na kontrolę układu hamulcowego. Zaglądając na internetową stronę CVSA odnaleźliśmy parę interesujących informacji, które mogą pozwolić na pomyślną przeprawę przez tę inspekcję.

Inspektorzy będą zwracać szczególną uwagę na:

– obluzowane i brakujące części układu hamulcowego

– przecieki płynu hamulcowego

– kondycję zbiornika sprężonego powietrza (np. rdza lub uszkodzenia mechaniczne)

– różne rozmiary „air chamber” na tej samej osi

– nadmiernie zużyte szczęki hamulcowe

– nadmiernie zużyte bębny hamulcowe

– niewyregulowany „pushrod”

Dodatkowo, dwanaście jurysdykcji (nie wymienionych) w całym kraju będzie korzystało ze specjalnych urządzeń służących do testowania skuteczności działania hamulców. Nie musimy dodawać, iż wszystkie niesprawne pojazdy zostaną zawieszone w swoich czynnościach aż do momentu usunięcia usterek. W zeszłym roku, podczas tej samej akcji, 14 procent skontrolowanych pojazdów musiało zostać poddanych naprawie.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

fot.overdriveonline.com

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*