IFTA, czyli podatek przy pompie

fot.123RF Stock Photos

Każdy przeciętny obywatel tego kraju podatki płaci raz do roku. Właścicieli firm transportowych ta wątpliwa przyjemność spotyka przynajmniej cztery razy do roku, co kwartał i nosi nazwę IFTA.
Podatek od paliwa, czyli International Fuel Tax Agreement, IFTA, dotyczy pojazdów cięższych niż 26 tys. funtów oraz tych, które posiadają trzy lub więcej osi, niezależnie od wagi.

Pojawił się w roku 1980, kiedy trzy stany, Arizona, Iowa i Washington, zdecydowały, że ciężarówki przemierzające ich autostrady będą mogły rozliczać się ze spalonego paliwa nie jak do tej pory osobno w każdym ze stanów, ale w jednym miejscu.
W ciągu kolejnych 15 lat IFTA skupiła 48 stanów i 10 kanadyjskich prowincji. Stany i prowincje dołączały dobrowolnie, mając na uwadze uproszczenie systemu.

Ideą było powołanie urzędu, który pobierałby podatki od komercyjnych użytkowników dróg, a następnie rozdzielał zebrane fundusze pomiędzy stany w zależności od ilości mil przejechanych w każdym z nich.
Tak więc podatki są dzielone na podstawie mil przejechanych w każdym ze stanów. Kierowca może zatankować w Oklahomie, tam zapłacić podatek i udać się do Teksasu. Teksas otrzyma odpowiednia część podatku od Oklahomy za każdą przejechaną milę w stanie Teksas.

Podatek paliwowy zapłacony przy pompie w Pensylwanii, kiedy kierowca będzie podróżował przez Zachodnią Wirginię i Ohio aż do Indiany, zostanie odpowiednio podzielony pomiędzy te stany przez IFTA.
Dzięki systemowi obejmującemu wszystkie stany (poza Oregonem) właściciel firmy transportowej nie musi rozliczać się osobno z każdym stanem, przez który kursują jego ciężarówki.

Co roku przy pierwszej kwartalnej opłacie za IFTA, sprzedawane są również winiety, które muszą być umieszczone na bokach ciężarówki w widocznym miejscu. Każdego roku mają one inny kolor, a ich zadaniem jest informacja służb drogowych (policji, CVSA, DOT), że właściciel tego pojazdu uiścił obowiązujący podatek.

W tym miesiącu przypada okres opłaty IFTA za trzeci kwartał roku 2017. Ostateczny termin dostarczenia wszystkich dokumentów i opłaty to 31 października. Jednakże uczulamy wszystkich, aby nie czekać do ostatniej chwili, a zwłaszcza kiedy korzystacie z usług wyspecjalizowanych agentów.

ALL ABOUT TRUCKS gwarantuje opłatę na czas, kiedy wszystkie niezbędne dokumenty zostaną dostarczone do biura do 15 października. Przypominamy, aby podsumować trzeci kwartał (3rd Quarter IFTA Tax Return), potrzebne są następujące informacje:
– ilość mil przejechanych w każdym stanie (za lipiec, sierpień, wrzesień 2017 roku)
– Ilość paliwa zakupionego w każdym ze stanów (za lipiec, sierpień, wrzesień 2017 roku).
Zdarzają się sytuacje, kiedy rozliczający się nie posiada wymaganej dokumentacji, wtedy kalkulacji można zachować na podstawie rachunków za paliwo i raportów drogowych.

Po szczegółowe informacje zapraszamy na naszą stronę www.allabouttrucks.us , gdzie można obejrzeć kilkuminutowy film wyjaśniający nurtujące was kwestie dotyczące IFTA.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

Categories: Kierowcy, Truck
Tags: IFTA, podatek, truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*