Czas to pieniądz, czyli systemy objeżdżania wag

fot.Lisa M. Macias, U.S. Air Force/Wikipedia

Czas to pieniądz. Powiedzenie to nabiera dodatkowej wartości, kiedy mowa o doborze najlepszego systemu do objeżdżania wag (ang. weight station bypass). Według badań przeprowadzonych przez Federalną Administrację Bezpieczeństwa Przewoźników (Federal Motor Carrier Safety Administration, FMCSA) tylko jednorazowe objechanie wagi pomiarów może zaoszczędzić firmie transportowej 8,68 dolarów.

Przekładając to na trochę większą skalę, weźmy pod uwagę firmę liczącą 325 ciężarówek. W ciągu jednego roku zielone światło na bypassach otrzymują oni przeciętnie w 94,3 proc. przypadków, co przekłada się na ponad 30 800 objazdów. Pozwala to zaoszczędzić ponad 12 tys. galonów paliwa, około 2600 roboczogodzin, co w rezultacie daje niebagatelną sumę 154 tys. dolarów!

Obecnie na rynku dominują dwa systemy objeżdżania wag, RFID i CMRS. Radio Frequncy Identification – RFID (transponder) używa pola magnetycznego, aby identyfikować i podążać za nadajnikami przytwierdzonymi do pojazdów. CMRS – Commercial Mobile Radio Services (aplikacja na telefon komórkowy) opiera się na serwisach telefonii komórkowej.

Ponieważ sygnał do telefonów komórkowych (system CMRS) nie zawsze dociera, uważa się, że system RFID jest bardziej niezawodny, niestety również droższy w użytkowaniu. Pojazdy mające na pokładzie transponder RFID mogą zostać zintegrowane z większością nadajników na płatnych autostradach i automatycznie płacić za przejazdy. Niektóre firmy transportowe, chcąc zapewnić sobie stuprocentową skuteczność, zdecydowały się na korzystanie z obu systemów równocześnie.

Systemy te oferują również narzędzia pomocne w lepszej kontroli bezpieczeństwa i mogą być pomocne w poprawie słabych wyników w systemie inspekcji ISS (Inspection Selection System, ISS). Informują departament bezpieczeństwa w firmie transportowej o rodzaju przeprowadzanych inspekcji i ich wynikach. Pozwala to na przeprowadzenie odpowiednich zmian, które w przyszłości zaowocują pozytywnymi wynikami.

Każdy ze wspomnianych systemów działa inaczej. Niektóre opcje mogą być przydatne dla dużych firm, a inne mogą się okazać pożyteczne dla przedsiębiorstw jednoosobowych. Polecamy, aby przyjrzeć się ofertom indywidualnie i wybrać to, co w największym stopniu ułatwi waszą działalność.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*