Bezprzewodowa kontrola drogowa?

fot.123RF Stock Photos

Niedawno pisaliśmy o inspekcjach Związku Bezpieczeństwa Pojazdów Komercyjnych (Commercial Vehicle Safety Alliance, CVSA). Jednak gdy zatrzyma was oficer CVSA i poinformuje, że zatrzymanie jest wynikiem właśnie przeprowadzonej inspekcji na poziomie… 8, to nie róbcie zdziwionej miny.

Inspekcja ta, choć jeszcze nie tak popularna i niezbyt często stosowana, już widnieje w podręczniku CVSA (sprawdź CVSA.org) pod hasłem „Level 8 electronic inspection”.
Inspekcja na poziomie 8 definiowana jest jako „inspekcja przeprowadzana drogą elektroniczną bądź bezprzewodową, podczas gdy pojazd znajduje się w ruchu, bez bezpośredniej interferencji oficer-kierowca”. Oczywiście, aby zakończyć inspekcję, zatrzymanie pojazdu i bezpośredni kontakt z kierującym pojazdem są niezbędne.

Nawiązując do definicji podanej przez CVSA elektroniczna inspekcja powinna zawierać następujące punkty:
– opisana lokalizacja, łącznie z danymi GPS
– elektroniczna kontrola operatora pojazdu, polegająca na sprawdzeniu klasy prawa jazdy i dodatkowych uprawnień oraz ważnej karty medycznej
– kontrola obowiązujących godzin pracy i zgodności z innymi przepisami dotyczącymi danego operatora pojazdu
– kontrola numerów USDOT lub kanadyjskich NSC, informacje dotyczące rejestracji ciągnika i naczepy oraz sprawdzenie Unified Carrier Registration (UCR)
– sprawdzenie, czy przewoźnik nie jest zawieszony w czynnościach zawodowych (czy nie ma tzw. out-of-service order)

Choć nie wszystkie stany są już gotowe na taką elektroniczną rewolucję, jest ona nieunikniona. Dzięki tej nowej metodzie wykrywalność usterek, niedociągnięć czy wykroczeń będzie przynajmniej 25 razy skuteczniejsza niż przy stosowaniu tradycyjnych metod, czyli regularnych inspekcji drogowych. Dla stanów to również dodatkowa forma dochodu, z której nie będą chciały zrezygnować, a którą łatwo można wytłumaczyć ogólną dbałością o bezpieczeństwo drogowe.

Pozostaje mieć nadzieję, że nie taki diabeł straszny, jak go malują i że oficerowie DOT nie będą terroryzować kierowców zawodowych swoim nowym wynalazkiem. Z życia wiemy, że nad tymi nowościami z czasem przejdziemy do porządku dziennego, a „inspekcja na poziomie 8” nie będzie nikogo już dziwić.
Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers!

Categories: Kierowcy, Truck

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*