Wyzwania cyberbezpieczeństwa w Polsce: bezpieczeństwo sieci 5G i walka z phishingiem

Wyzwania cyberbezpieczeństwa w Polsce: bezpieczeństwo sieci 5G i walka z phishingiem

Bezpieczeństwo sieci 5G czy walka z e-wyłudzeniami danych (phishing), to wyzwania dla cyberbezpieczeństwa w Polsce – ocenili w poniedziałek przedstawiciele resortu cyfryzacji i NASK.

W poniedziałek odbyła się konferencja ws. „Cyberbezpieczeństwo A.D. 2018” w Państwowym Instytucie Badawczym NASK PIB.

„Z każdym wzrostem wykorzystania nowych technologii czy z popularyzacją cyfryzacji, digitalizacji naszych procesów biznesowych i administracji w nieunikniony sposób rośnie poziom zagrożenia” – podkreślił obecny na spotkaniu wiceminister cyfryzacji, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Karol Okoński. Dodał, że nie można mówić o zagwarantowaniu w 100-proc. bezpieczeństwa danego cyberrozwiązania.

Zaznaczył, że potencjalne błędy, zakłócenia w systemach informatycznych mogą spowodować nie tylko problemy firm, ale też zakłócenia w funkcjonowaniu państwa: administracji publicznej, sektora zdrowia, branży finansowej czy dystrybucji energii.

Mówiąc o największych wyzwaniach związanych z cyberbezpieczeństwem w Polsce, Okoński wskazał m.in. na zjawisko phishingu. „To na pewno coś, z czym się borykamy wszyscy – zarówno administracja, jak i obywatele” – podkreślił. Okoński podkreślił, że sposób przeciwdziałania tego typu groźnym zjawiskom polega na edukacji. „Przestrzeganiu swego rodzaju +higieny+ związanej z wykorzystywaniem, czytaniem, np. wiadomości e-mail” – powiedział.

Z kolei zastępca dyrektora NASK ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji Krzysztofa Silickiego wrócił uwagę, że wyzwaniem jest też „kwestia cyberbezpieczeństwa sieci 5G, czyli kolejnej generacji sieci komórkowej”. Wskazał też na sztuczną inteligencję, która z jednej strony pomaga zwiększyć cyberbezpieczeństwo, a z drugiej może być wykorzystywana przez cyberprzestępców.

Silicki przyznał, że za pomocą regulacji nie jesteśmy w stanie obronić się przed atakami. Dodał, że jednak pomagają one na poziomie krajowym, międzynarodowym w wymianie informacji, a także w podejmowaniu wspólnych działań. (PAP)

fot.pxhere.com

Categories: Internet

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*