W.Brytania. Historia aktywności internetowej będzie dostępna dla władz

fot.Stokpic/pexels.com

fot.Stokpic/pexels.com

Mocy prawnej nabrała w W. Brytanii kontrowersyjna ustawa nakazująca dostawcom usług internetowych przechowywanie przez rok informacji o aktywności ich klientów w internecie. Ustawę (Investigatory Powers Act) ostro krytykują obrońcy praw obywatelskich.

Resort spraw wewnętrznych poinformował we wtorek, że ustawa, przyjęta w tym miesiącu przez parlament, została formalnie zaaprobowana przez królową Elżbietę II.

Od przyszłego roku operatorzy będą obowiązani przechowywać przez rok informacje o aktywności internetowej swoich klientów, takie jak odwiedzane portale (choć już nie konkretne strony na tych portalach), aplikacje i komunikatory, z których klient korzystał. Nie przewidziano natomiast obowiązku przechowywania wysyłanych przez klientów wiadomości.

Bazy danych z aktywnością internetową będą dostępne dla policji, służb wywiadowczych, poszczególnych ministerstw, służby podatkowej i celnej.

Nowa ustawa określa też zasady przechwytywania przez służby łączności telefonicznej, instalowania programów szpiegowskich w komputerach itp.

Jim Killock, szef organizacji Open Rights Group walczącej o „cyfrową wolność” podkreślił, że ustawa, która nabrała właśnie mocy prawnej, jest „jednym z najbardziej ekstremalnych praw dotyczących inwigilacji, jakie kiedykolwiek uchwalono w kraju demokratycznym”.

Portal The Register napisał ironicznie: „Wasze domy są może waszymi zamkami, ale historia waszej aktywności internetowej należy do rządu Zjednoczonego Królestwa”.

Resort spraw wewnętrznych twierdzi, że ustawa daje władzom uprawnienia niezbędne do zapobiegania atakom terrorystycznym i że zapisano w niej „mocną ochronę prywatności”. Agencja Associated Press odnotowuje, że dostawcy usług internetowych obawiają się jednak przecieków i ataków hakerskich.

Rząd przyznaje, nie podając na razie konkretów, że niektóre z postanowień nowej ustawy wymagają „obszernego przetestowania”, zanim zostaną wprowadzone w życie. Resort spraw wewnętrznych zapowiada „szczegółowe konsultacje” w tych sprawach z „biznesem i partnerami operacyjnymi”. (PAP)

Categories: Internet

Comments

  1. Marcin M
    Marcin M 18 kwietnia, 2017, 05:34

    Już widzę ten bałagan. Część operatorów nie umie odnaleźć właściwego rachunku nawet. Co dopiero historia.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*