Szwecja. Kary więzienia za gwałt transmitowany na Facebooku

fot.Mohi Syed/Pexels/Facebook

fot.Mohi Syed/Pexels/Facebook

Sąd w Uppsali skazał we wtorek na kary więzienia dwóch młodych obywateli Afganistanu oraz obywatela Szwecji w związku z popełnieniem przez nich gwałtu na kobiecie, który był transmitowany na portalu społecznościowym, Facebook.

Główny sprawca gwałtu, 21-letni Afgańczyk, ma spędzić w więzieniu dwa lata i cztery miesiące, a jego 18-letni rodak – 12 miesięcy. Za filmowanie przestępstwa 24-letni Szwed otrzymał karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności.

Do gwałtu doszło na początku stycznia w jednym z mieszkań w Uppsali, 70 kilometrów na północ od Sztokholmu. Według oskarżenia mężczyźni wykorzystali seksualnie będącą pod wpływem alkoholu i narkotyków 30-letnią kobietę, transmitując swój czyn na żywo na jednej z grup na Facebooku, dostępnej dla 60 tys. użytkowników. Policja interweniowała po otrzymaniu doniesienia od zaniepokojonego internauty.

Dowodem w sprawie był trzygodzinny film, który policja zdobyła dzięki pomocy prawnej ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zarejestrowany jest Facebook. Początkowo opierano się jedynie na zeznaniach widzów transmisji.

Zgodnie z wyrokiem sądu trzech młodych mężczyzn ma zapłacić ofierze odszkodowanie w wysokości 330 tys. koron, czyli ok. 35 tys. euro. (PAP)

Categories: Internet

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*