Raport: liczba internautów rośnie wolniej; połowa ludzi bez dostępu do sieci

fot.stokpics/pixabay.com

fot.stokpics/pixabay.com

Liczba użytkowników internetu na całym świecie wzrasta wolniej, a ponad połowa ludzi wciąż nie ma dostępu do sieci – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), który jest instytucją ONZ.

Ponad cztery miliardy ludzi, czyli ok. 57 proc. ludności świata, wciąż nie korzysta z internetu regularnie – czytamy w dokumencie ITU.

W krajach rozwiniętych dostęp do sieci jest powszechny, ale dysponuje nim tylko 10 proc. mieszkańców 48 najbiedniejszych krajów.

Najwięcej internautów zarejestrowano w Islandii (98,2 proc. mieszkańców), Norwegii (96,3 proc.) i Danii (96 proc.). Z kolei w Azji i na Bliskim Wschodzie znajduje się pięć krajów, w których jest najwięcej gospodarstw domowych z dostępem do sieci: Korea Południowa (98,5 proc.), Katar (98 proc.), Arabia Saudyjska (94 proc.), Zjednoczone Emiraty Arabskie (90 proc.) i Singapur (88 proc.).

W raporcie czytamy, że świat dotarł do punktu zwrotnego: do 2012 roku liczba użytkowników rosła co 12 miesięcy o przynajmniej 10 proc., natomiast w roku 2014 wykazano już wzrost tylko o 8,6 proc.; w tym roku przewiduje się poziom wzrostu 8,1 proc.

Dokument ITU negatywnie ocenia wysokie koszty tworzenia potrzebnej infrastruktury na odległych obszarach i terenach wiejskich.

Z raportu wynika, że w szczególnie niekorzystnej sytuacji są kobiety z najbiedniejszych państw. W krajach rozwijających się dostęp do sieci ma o 25 proc. mniej kobiet niż mężczyzn, a w niektórych krajach Afryki Subsaharyjskiej, różnica ta dochodzi do 50 proc.

ITU przewiduje, że do końca roku stały dostęp do internetu będą miały 3,2 mld ludzi, o 300 mln więcej niż w roku 2014. Będą oni stanowić 43,4 proc. ludności. Zdaniem ITU do 2020 roku nie osiągniemy oczekiwanej liczby czterech miliardów internautów, którzy mieliby stanowić 60 proc. ludności.

Z danych opublikowanych w dokumencie wynika także, że w internecie obecne jest jedynie 5 proc. z ponad 7 tys. istniejących języków. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Internet

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*