Meksyk. Dziennikarz zwolniony za tweeta nawołującego do przemocy

Meksyk. Dziennikarz zwolniony za tweeta nawołującego do przemocy

Grupa „Televisa” poinformowała o zwolnieniu dziennikarza Ricarda Alemana za rozpowszechnienie tweeta, który zostały uznany za nawołujący do przemocy i odebrany jako groźba w stosunku do kandydata na prezydenta Meksyku Andresa Manuela Lopez Obrador – podało EFE w poniedziałek.

„Wczoraj Ricardo Aleman rozpowszechnił tweeta (strony trzeciej), który nakłania do stosowania przemocy (…) z dniem dzisiejszym jesteśmy zmuszeni rozwiązać z nim stosunek pracy” – podała firma w oświadczeniu dziękując dziennikarzowi za lata pracy jednocześnie podkreślając, że kategorycznie odrzuca każdy przejaw podżegania lub uzasadniania przemocy.

Aleman odniósł się do zwolnienia pisząc na swoim koncie tweeta, w którym zapewnia, że nie podziela tej decyzji, lecz ją respektuje.

1 lipca ok. 88,9 mln. Meksykanów w głosowaniu wybierze prezydenta, swoich przedstawicieli w parlamencie ogólnokrajowym oraz parlamentach regionalnych, gubernatorów w dziewięciu stanach oraz burmistrzów, w tym stołecznego miasta Meksyk.

W marcu br. minister spraw wewnętrznych Meksyku Alfonso Navarrete Prida powiedział, że ok. 30 kandydatów w meksykańskich ogólnokrajowych wyborach, które odbędą się 1 lipca, zostało zamordowanych. Według ministra ofiary to głównie kandydaci do parlamentu ogólnokrajowego i parlamentów regionalnych.

Grupy przestępcze, w tym kartele narkotykowe, często starają się kontrolować polityków, szczególnie na lokalnym szczeblu. Politycy, którzy próbują walczyć z tym procederem, często stają się ofiarami ataków.

Liczba zabójstw w Meksyku, w tym zabójstw politycznych, jest wysoka i wciąż rośnie – alarmują media. Meksyk zakończył 2017 r. z największą liczbą morderstw od dwóch dekad.

Wśród najbardziej dotkniętych przemocą meksykańskich stanów są: Guerrero (na południowym zachodzie kraju), Kalifornia Dolna (na Półwyspie Kalifornijskim), Meksyk (środkowa część kraju), Veracruz (położony nad Atlantykiem), Chihuahua (przy granicy z USA). (PAP)

fot.pxhere.com

Categories: Internet

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*