Facebook: za stosowanie się do prawa wyborczego w Rosji odpowiadają reklamodawcy

Facebook: za stosowanie się do prawa wyborczego w Rosji odpowiadają reklamodawcy

Facebook, który w niedzielę został oskarżony wraz z Google’em przez regulatora mediów w Rosji o naruszenie prawa poprzez rozpowszechnianie reklamy politycznej, oświadczył, że za stosowanie się do lokalnego prawa wyborczego odpowiadają miejscowi reklamodawcy.

„Jeśli otrzymujemy apel w sprawie tego, że ta czy inna reklama narusza miejscowe prawo, jest on analizowany i podejmujemy odpowiednie środki” – poinformowało w poniedziałek agencję Interfax biuro prasowe Facebooka w Rosji.

Google, odpowiadając na oskarżenia, podkreślił, że wspiera odpowiedzialną reklamę polityczną, zgodną z miejscowym prawem. „Popieramy odpowiedzialną polityczną reklamę i oczekujemy jej zgodności z miejscowymi wymogami wyborczymi, w tym z prawem wyborczym i prawem głosu oraz obowiązkową +ciszą wyborczą+ na terytorium, na które jest skierowana dana reklama” – podkreślono.

Rzecznik Roskomnadzoru Wadim Ampiełonski powiedział w niedzielę, w dniu wyborów regionalnych i lokalnych w Rosji, że „regularnie występuje” sytuacja, w której automatyczne narzędzia reklamowe Facebooka i Google’a „są wykorzystywane w celu rozpowszechniania reklamy politycznej” w dniu ciszy wyborczej.

Do analogicznych przypadków doszło w zeszłym roku – wskazał rzecznik urzędu. Wówczas Roskomnadzor skierował do obu firm rekomendacje, aby wykluczyły używanie systemów służących do rozpowszechniania agitacji politycznej w okresie, gdy rosyjskie przepisy jej zabraniają. „Niestety, te rekomendacje nie zostały wzięte pod uwagę” – powiedział Ampiełonski.

Roskomnadzor, który jest państwowym regulatorem mediów i internetu, zapewnił, że przypadki rozpowszechniania reklamy politycznej wykrył w trakcie monitorowania mediów. Reklama pojawiała się w wyszukiwarce Google’a, na Facebooku i w serwisie YouTube. „Działania te można rozpatrywać jako ingerencję w suwerenne sprawy Rosji i przeszkadzanie w przeprowadzeniu demokratycznych wyborów w Federacji Rosyjskiej. Takie działania ze strony firm zagranicznych są niedopuszczalne” – oświadczył urząd.

Google nie wyjaśnił w oświadczeniu, czy w niedzielę były rozpowszechniane takie reklamy. (PAP)

fot.Pexels.com

Categories: Internet

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*