Etiopia. Pięciu blogerów i dziennikarzy zwolnionych z aresztu

fot.edar/pixabay.com

fot.edar/pixabay.com

Pięciu etiopskich dziennikarzy i blogerów, którzy zdaniem przeciwników rządu zostali aresztowani za artykuły krytykujące władze, zwolniono z aresztu, w którym byli przetrzymywani od kwietnia 2014 roku – podała w czwartek agencja Reutera.

W areszcie pozostaje jeszcze czterech innych dziennikarzy. Wszyscy zatrzymani należą do grupy Zone 9, którą oskarżono m.in. o nawoływanie do stosowania przemocy, o związki z grupami terrorystycznymi oraz o udział w szkoleniu w użyciu materiałów wybuchowych.

„Uwolnienie dziennikarzy w Etiopii jest pozytywnym sygnałem, tym bardziej, że w kraju na przestrzeni ostatnich lat liczba dziennikarzy znajdujących się w areszcie stale rośnie” – powiedział przedstawiciel mającego siedzibę w USA Komitetu Ochrony Dziennikarzy Tom Rhodes.

Organizacja wezwała do zwolnienia pozostałych zatrzymanych i oddalenia wszystkich zarzutów.

Zwolnienie dziennikarzy nastąpiło na dwa tygodnie przed wizytą prezydenta USA Baracka Obamy w regionie. Stany Zjednoczone są głównym krajem wspierającym Etiopię. Podczas wizyt na wysokim szczeblu Amerykanie interesowali się losem zatrzymanych blogerów.

Według etiopskich władz zarzuty wobec grupy Zone 9 dotyczą poważnych przestępstw i nie mają na celu ograniczania swobody mediów.

Zdaniem krytyków władz Etiopia wielokrotnie pod pretekstem troski o bezpieczeństwo państwa ograniczała wolność mediów. Wskazują oni także na uchwaloną w 2009 roku ustawę o walce z terroryzmem, która ułatwiła władzy inwigilację obywateli i prześladowania dysydentów. Przewiduje ona m. in. karę od dziesięciu do dwudziestu lat za publikowanie artykułów, które zachęcałyby do popełniania aktów terroru.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Internet

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*